Külapillimehed käisid Lustikummutil

Külapillimehed käisid Lustikummutil

Juuru rahvapilliorkester Anglas.

Sel nädalavahetusel sai Leisi vallas Pärsamal kokku üle kolmekümne külapillimehe, kes lisaks esinemistele kohalike ees nii Leisis kui Pärsamal viisid valla kümnes külas läbi ka traditsioonilise hommikuse äratusmängu.

Tegemist oli kümnenda külapillimeeste kokkutulekuga Lustikummut, mille esimene kontsert oli reede õhtul Pärsama rahvamaja vabaõhuplatsil ja teine järgmisel õhtul Leisi lauluväljakul.

“Muljed on viimase peal, väga kena pidu oli,” kiitis Pärsama rahvamaja juhataja Aina Tomson, lisades, et üritusega jäid rahule nii korraldajad, pillimehed kui ka pealtvaatajad, kellelt tuli väga positiivne tagasiside.
“Esimene mõte, mis tuleb, on see, et seda sorti muusikal on täiesti oma koht Saaremaa suves,” ütles ürituse korraldaja Lea Kuldsepp Oma Saarele, lisades, et kontsertidel oli väga palju rahvast erinevatest Saaremaa paikadest.

Kuldsepa sõnul annab julgust ja tahtmist üritust edasi teha just see, et on palju pillimehi, kes on peaaegu igal kontserdil osalenud ning meeldivalt üllatas ka see, et kümnendal korral liitus kuus uut pillimeest.
“Kui nüüd kümnendal korral järsku tuleb kuus uut meest, siis on see täitsa kõva sõna;” rõõmustas Kuldsepp, selgitades, et vanad pillimehed tulevad vanast harjumusest, see aga, et uusi oli juurde tulnud, oli tema jaoks väga meeldiv üllatus.

“Akordion ja lõõts olid põhilised, aga on ka väga häid viiulimängijaid,” loetles Kuldsepp pillimehi, kes olid tulnud igalt poolt üle Eesti, “ning keegi nendest ei ole õppinud pillimees, vaid kõrvakuulmise järgi omaenda algatusel pillimängu selgeks saanud.”

Lea Kuldsepp kirjutas külalaulu

Juubelihõngulise kokkutuleku tervituseks kirjutas Lea Kuldsepp 14-salmise külalaulu, mis räägib Lustikummuti algusajast 1994. a tänapäevani välja.
“Kõik tähtsamad tegelased, kes selle aja jooksul on kokkutulekule šnitti andnud, on laulu sisse pandud,” täpsustas Kuldsepp, kelle sõnul esitati laul nii polka- kui ka valsiviisiga.
“Kes teab, võib-olla tuleb sellele ükskord ka päris oma viis,” lootis Kuldsepp. 

Kümne korra peale kokku on Lustikummutist osa võtnud üle kahesaja pillimehe ning kõige rohkem osavõtjaid (39) on aastate lõikes olnud Saaremalt. Osavõtu kriteeriumiks on see, et pillimees ei tohi olla muusikat õppinud, vaid omandanud mänguoskuse isalt, vanaisalt või päris ise, kuulmise järgi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)