Euroopa noored leedulased kaesid tulevikku Saaremaal

Euroopa noored leedulased kaesid tulevikku Saaremaal

LEEDULASED SAAREMAAL: Eesti Leedu Noorte Ühingu jaoks oli see esimene nii laiahaardelise ürituse korraldamine. Projekt viidi ellu Euroopa Ühenduse programmi Euroopa Noored toetuse abil.

Lõppeval nädalal toimus Tallinnas ja Saaremaal Euroopa leedu noorte seminar, kuhu kogunes üle kolmekümne eri Euroopa riigis elava leedu noore, et heita pilk arvuka välisleedu kogukonna tulevikku.

Arutama leeduluse tulevikku Euroopas kogunes Eesti Leedu Noorte Ühingu kutsel viieks kauniks suvepäevaks üle kolmekümne noore leedulase Saksamaalt, Suurbritanniast, Madalmaadest, Poolast jm.

Igaüks oma eripäradega, sai viie päeva jooksul Saaremaal Kipi-Koovi matkatalus ja Tallinnas vaadeldud väga olemuslikke küsimusi leeduluse edasikandmisest, koolitaja Elina Kivinuki käe all ka vähemusrahvuslike noorte kaasamisest ja noorterühmituste tõhusamast juhtimisest.

Kohtumisel Eesti Integratsiooni Sihtasutuse esindaja Silver Pramanniga said külalised ülevaate meie vähemusrahvuste olukorrast. Töösessioonil Leedu sotsiaal- ja tööministeeriumi noorsootöö osakonna esindajatega võeti sidemete parandamiseks Leeduga vastu kaalukas otsus luua võõrsil elavate leedu noorte esindus Leedus.

Pärast tihedat päevatööd said külalised vaimustuda Saaremaa arhitektuuri- ja loodus-imedest, suitsulestast ja kadakavihast. Avapäeva õhtul oli osalistel võimalus koos kohalikega nautida Leedu kitarrikontserti.
Paljude noorte leedulaste jaoks on Lääne-Euroopa rajad olnud ahvatlevamad kui oma maa omad. Ei või enam imeks panna, kui Iirimaa annab Eurovisiooni lauluvõistlusel Leedule 12 punkti või Ryanairi septembrikuised Londoni-lennud on täis kastrulite ja raamitud perepiltidega reisivaid leedu koolilõpetajaid.

Sellisele pildile võib seletust otsida paljust, viimane tugevam tõuge on kahtlemata olnud kõrghariduse tasuliseks muutmine Leedus.
Seminari osaliste sõnul on sellised koosviibimised kogemuste vahetamiseks, leedu vaimu edasikandmiseks ja ühiste ideede elluviimiseks väga olulised. Ühe sellise rahvusvahelise algatuse näitena võib tuua Saksamaa leedulaste korraldatava Euroopa leedulaste korvpalliturniiri augustis 2009.

Laima Kirsimaa
Eesti Leedu Noorte Ühing

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)