Lihtne küsimus (4)

Miks kirikutes ei keelata mobiilide kasutamist? Olin alles hiljuti ühes Saaremaa kirikus teenistusel ja ühtäkki hakkas ühe härra mobiil esitama Beethoveni sümfooniat.

Vastab EELK Kuresaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan:

Mobiiltelefonide kasutamist sakraalhoonetes ei reguleeri hetkel mitte ükski õigusakt. Samas eeldavad kirikud ja kogudused, et nende käsutuses olevates pühapaikades peetakse kinni heast tavast ja kohaliku koguduse traditsioonidest. Kui inimene siseneb teatrisse või kontserdisaali, peetakse iseenesestmõistetavaks telefoni väljalülitamist või helina mahavõtmist.

Kirikutes peetakse jumalateenistuste ja talituste kõrval ka mitmeid kirikukontserte, mis toovad sakraalhoonetesse palju erineva taustaga inimesi. Kiriku külastajatelt eeldatakse siiski arusaama, et kirik ei ole lihtsalt avalik ruum, vaid jumalateenistuslikuks eluks pühitsetud paik. Sellesse siseneja peab arvestama nii ruumi enda kui seal viibivate teiste inimestega. 

 Kuressaare Laurentiuse kiriku siseustel on selgelt eristatavad märgid, mis keelavad mobiiltelefonide kasutamise kirikuhoones. Omaette küsimus on, kas seda ka tähele pannakse. Võib-olla on lahendus selles, kui ka kirikus hakatakse sarnaselt lennusõidu või kontserdimajadega enne teenistusi teavitama telefonide väljalülitamise vajadusest.

Selline teadvustamine võib alguses tunduda võõrastav, kuid seda on mõnikord tehtud. Seni, kuni kõigilt inimestelt ei saa eeldada lugupidavat suhtumist kaaskodanikesse, tuleb leida konkreetne lahendus, mis edaspidi ebameeldivad vahejuhtumid välistaks. Igal juhul tasub kõigile panna südamele, et piinliku olukorra vältimiseks peab enne kirikusse sisenemist olema veendunud selles, et teie telefon ei häiri kellegi pühakojas viibimist.

Kaugemate paikade kirikuid külastades tasub eelnevalt uurida, mis on konkreetses kirikus soovitatav. Sagedamini esineb õigeusu kirikutes ja kloostrites naistele peakatmise soovitus ja pükstega kirikusse sisenemise keeld. Nii nagu riietuse osas kehtib kirikutes üldiselt tagasihoidlikkuse ja soliidsuse soovitus, kehtib sama ka kirikus kõnelemise suhtes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)