Ruhnu turismindus kukkus kaosesse

Ruhnu turismimajanduses toimuva kirjeldamiseks vajas Liise talu perenaine Luise Maria Jõers vaid ühte sõna: Kaos. Niivõrd alla on käinud saare tänavune külastavus.

Ruhnu saart külastavate turistide arv on sel suvel langenud drastiliselt. Kohalikud ettevõtjad näevad süüd eelkõige laevaliikluse katkemises Ruhnu ja Saaremaa vahel.

Buldersi talu pidaja Kaarel Lauk ütles, et ruhnlastel on plaanis kokku saada ja võtta probleemi suhtes ühine seisukoht.

“See on uskumatu, mis toimub,” oli OÜ Ruhnu Reisid omanik Lauk pahane. “Meie riik on suutnud Ruhnu majanduse täielikult välja suretada, ilma laevaliikluseta me ära ei ela,” lisas Lauk.

Liise turismitalu pidava Jõersi sõnul ei ole praegune olukord isegi võrreldav eelnevate aastatega. “Eelmisel aastal poleks mul praegu olnud isegi aega siin vestelda,” ütles Jõers intervjuu ajal. Perenaise sõnul on olukord sarnane talveperioodiga, kus läbi käivad vaid üksikud kliendid.

“Inimesed ikka käivad, aga majanduslikus mõttes on see mõttetu,” kirjeldas olukorda Kaarel Lauk, “meie jaoks on see pankrott.”

Süüdi on laevaliiklus

Saare maavanema Toomas Kasemaa sõnul on raske spekuleerida, kas laevaühenduse puudumine on turisminduse allakäigu põhjustajaks, kuna samasugune olukord valitseb ka mujal.

Kaarel Laugu sõnul aga ei kavatsegi maavalitsus laevaliiklust taastada. Ettevõtja hinnangul tuleb probleemiga pöörduda riigi tasemele, sest maavalitsusega ei ole enam mõtet rääkida.

Saare maavanem lükkas selle väite ümber. Maavanema sõnul otsitakse liinile terviklahendust, mis hõlmab ka laevaühendust. Maavalitsus otsib võimalust ka riigi omanduses oleva laeva tööle rakendamiseks liinil, et vältida eraettevõtjatega esineda võivaid probleeme. Endisel kujul ja sama vedajaga liikluse taastamist Kasemaa tõenäoliseks ei pea.

Lennukis pole piisavalt kohti

Kui varem sõitis Ruhnu ja Saaremaa vahet ligi 100 inimest mahutav laev Aegna, siis nüüd on ainsaks regulaarseks ühenduse hoidjaks kaheksakohaline lennuk, mis teeb graafikujärgseid reise esmaspäeviti, teisipäeviti, neljapäeviti ja reedeti. Vello Kümmel Ruhnu lennujaamast ütles, et huvilisi oleks rohkem, kuid kohti lennukis pole. Samuti on raskusi kogu kauba saarele saamisega.

Kümmeli sõnul oleks võimalik panna lendama suurem lennuk või tihendada graafikut. Võimalusi Ruhnu tulekuks on puudu, ütles kohalikku vallavolikogu juhtiv Kümmel, märkides, et lennuk ei suuda asendada laeva.

Ka maavanem Kasemaa märkis, et lennuliikluse suurimaks puuduseks on võimetus tuua saarele suuri turismigruppe.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)