Peatänava ääres vohab malts (16)

Peatänava ääres vohab malts

MURU POLE: Kuressaare abilinnapea Kalle Koovi sõnul on n-ö taastatud haljasalal Tallinna tänava ääres olukord murust väga kaugel.
Raul Vinni

Kevadel ja varasuvel oli linlastel tegu, et üleskaevatud linnas mitte ära eksida. Nüüd on kaevetööd lõppenud, kuid on tekkinud probleemid üleskaevatud maa haljastamisega. Nii näiteks meenutab Tallinna tänava äärne mitte ilusat muruplatsi, vaid pigem kuuritagust võpsikut.

Tallinna tänava ääres oli enne suuri kanalisatsioonitöid ilus muru. Vastavalt kaevetööde eeskirjale peab töö teostaja tagama ka selle, et haljastus oleks pärast tööd vähemalt samaväärne või parem.

Peatänava ääres toimuvaga linnavalitsus siiski rahul ei ole ning keeldub tööd ametlikult vastu võtmast, enne kui maltsa asemel on korralik muruplats. Juhul, kui muru tagasi ei saagi, ei välista linnavalitsus ka trahvimist.

Paber ei pane muru kasvama

Kuressaare abilinnapea Kalle Koovi sõnul on kogu viga kehvas mullas. Töö teostaja Piperec OÜ ostis mulla OÜ-st Eesti Kompost, mis müüb Rakveres ja Kuressaares kompostmulda, mis on toodetud reoveesetteist ja millele on lisatud turvast, saepuru, põhku ja muid taolisi komponente.

OÜ Eesti Kompost poolt välja antud sertifikaadi alusel vastab see muld igati haljastuseks vajalikele nõuetele. “Paber paberiks, aga muru ju ei ole,” ütleb Koov keset maltsahunnikut seistes.

Linnavalitsus on saatnud kaevetööde teostajatele märgukirja, et kaevetöödega kahjustatud haljasribade muru taastamise tehnoloogia ja mulla kvaliteet ei vasta dekoratiivmuru rajamise nõuetele.

“Ükski mees, kes sellise mulla maha on pannud, pole õnnelikuks saanud,” märgib Kalle Koov.

Niita tuleb

Piperec OÜ projektijuht Mart Metsis peab linnavalitsuse nõudeid mitte just kõige õigemaks. Tema sõnul on muld nõuetele igati vastav ning selle kohta on olemas ka sertifikaat. Lisaks räägib taolise mulla kasutamise kasuks Kuressaares ka see, et tegu on kohaliku tootega.

Metsise sõnul hakkab muru kasvama siis, kui seda niita, esimene niide tehakse tema sõnul ära juba järgmisel nädalal.

“Täiesti kindel, et malts siis enam ei tõuse,” ütleb Metsis ja lisab, et hea muru saamise peamiseks võtmeks ongi pidev niitmine. “Niita, niita ja veelkord niita,” kinnitas Metsis.

Kuressaare linna heakorra järelvalvespetsialist Heino Vipp ja abilinnapea Kalle Koov seda, et niidetud malts muruna tärkaks, hästi uskuda ei taha.
Heino Vipp märgib, et nende eesmärk on muru korda saada ning kui vaja, siis hakatakse ka eeskirjade mittetäitmist trahvima. Summad võivad ulatuda kümnetesse tuhandetesse kroonidesse.

Esialgu otsitakse Vipi sõnul spetsialist, kes annab kasutatud mullale ja tehnoloogiale oma hinnangu ning vastavalt sellele aetakse muruasja edasi. Trahv on nende sõnul äärmuslik vahend.

Samas küsib Koov, kui kaua Kuressaare linn peab laskma endale pähe istuda. Praegu on Koovi sõnul tööde teostajate hulgas levinud mentaliteet, et “ah, küll linn lõpuks töö vastu ka võtab”.

Paljudel tööde teostajatel jääb puudu talupojamõistusest, sest miks muidu jäetakse pärast tööde lõpetamist kõik asjad laokile ning objekt lõplikult korda tegemata, lisab abilinnapea Koov.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 180 korda, sh täna 1)