Võõrad uputavad Mändjala küla konteineri prügisse (7)

Võõrad uputavad Mändjala küla konteineri prügisse

Foto: Tiina Luks

Mändjala küla prügikast, mida esmaspäeviti tühjendatakse, upub juba paar päeva hiljem olmejäätmetesse. Külavanema sõnul ei tee seda külarahvas ega turistid, vaid linnast ja naabervaldadest inimesed, kes Mändjalast läbi sõidavad.

Juuresolevat pilti kommenteerides, mis tehtud kolmapäeval, ütles külavanem Irja Lepik, et seal on prügi veel suhteliselt vähe. “Oleksite pidanud nägema seda, mis oli möödunud reedel. See oli kaks korda hullem,” kirjeldas ta masendavat vaatepilti.

Inimesi on tema sõnul käinud isegi käruga Mändjalga prügi toomas ning kindlasti pole tegu oma küla elanike või suvilaomanikega, sest neid kohalikud nägupidi tunnevad. Prügiga uputajate näol on tegu inimestega, kes külavanemat nähes väledalt autosse hüppavad ja tuldud teed tagasi sõidavad.

Prügiuputuse teema on Mändjalas üleval igal suvel, talve poole on rahulikum. Külavanem ei pane pahaks, kui suvitajad ja turistid küla prügikasti paar “nutsakat” poetavad. “Aga et linnast ja teistest valdadest tuuakse oma prügi ja ehitusmaterjale, isegi vanu pliite ja külmkappe, see on häbematus,” kurtis ta. Enamasti poetatakse kilekottide kaupa olmejäätmeid.
Eriti hulluks teeb külarahva jaoks olukorra see, et kilekotid pannakse hunnikusse konteineri ümber ja peale, kust need maha kukuvad ning öösel tõmbavad rebased ja kajakad prügi laiali.

Prügiprobleemiga on maakonnas teravalt kokku puutunud Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) Saaremaa puhkeala juhataja Anu Metsniit. Varem oli Mändjalas asuva puhkemaja prügikast samuti tee ääres, ent nüüdseks on see illegaalse prügitoomise vältimiseks viidud maja õue.

Juhataja sõnul tuuakse ka sinna võõrast prügi. Ja mitte ainult.
Metsniit tõi näite, et inimesed poetavad prügi ka teede äärde paigaldatud käimlatesse. “Odalätsi allikate juurde kempsu toodi kaks suurt 200-liitrist kotitäit prügi!”

“Asi ei ole selles, et vald ei tee midagi või RMK. Me tegeleme prügiga suures mahus, aga esiteks hakkab see pihta inimese mõtlemisest, mida ta prügiga teeb,” rääkis Metsniit. Temas tekitab hämmastust, et keegi poetas Loode tammikusse 200 viinapudelit, ehkki linnas on klaasikonteinerid olemas.
Kaabakas tabati teolt

Metsa alla prügi sokutamine ei ole ainult Mändjala probleem. Oma Saar vestles ühe Upa elanikuga, kelle abikaasa tabas kahe nädala eest tee äärde prügi sokutaja. Upal elav kopajuht nägi, kuidas tee ääres peatunud autost väljus mees, kes läks metsa, kilekotid kummagi käe otsas. Metsast väljus mees juba kottideta.

Kopajuht peatas traktori auto ees ja päris mehe käest aru. Viimane valetas alguses, et käis metsas hädal, kuid hiljem tunnistas oma pätiteo üles ning tõi kotid metsast välja. Tegemist oli vanema meesterahvaga, kes kindlasti ei olnud turist. Reostaja teo motiividest kopajuht sotti ei saanud.

Külaelaniku sõnul oli Upal konteineri juurde prügi toojatega probleeme siis, kui konteiner maantee ääres asus. Nüüd seisab see küla keskel ning juhuslikke inimesi sinna ei satu, aga metsa alla visatakse prügi endiselt liiga tihti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)