Riik võttis inimeselt viimse raha – matusetoetuse (3)

Riik võttis inimeselt viimse raha – matusetoetuse

 

Seni maksis riik 3000 krooni ühekordset matusetoetust inimesele, kelle kanda jäid matusekulud. Matusetoetuse eesmärk oli aidata matuse korraldajatel katta kulusid sõltumata lahkunu või tema omaste sissetulekust.

Eilsest eraisikutele matusetoetust enam ei maksta. Riiklikku matusetoetust saavad edaspidi ainult valla- või linnavalitsused, kui neil tuleb korraldada tundmatu või omasteta lahkunu matuseid. Toetuse äravõtmine jätab riigikassasse alles 20 miljonit krooni.

Oma Saar küsis omavalitsustest, mis saab nüüd nendest, kes on niigi raskesse olukorda sattunud ja peavad nüüd lisaks vajadusel ka matusekulud enda kanda võtma.

Raimu Aardam, Orissaare vallavanem: “See on ikka väga karm lugu, et riik selle raha kallale läks. Kuna inimestel on omavalitsus kõige lähemal, eks nad siis meie poole pöörduvad, sest kuhu neil enam minna on. Orissaare vald kedagi hätta ei jäta. Meil on ju ka oma valla matusetoetus olemas ja eks me vaatame iga olukorra eraldi läbi ja anname juurde, kus probleem on. Loomulikult tekitame sellega omakorda vallaeelarvele probleeme juurde, aga küllap peame selle üle elama.”

Riho Niit, Lümanda vallavolikogu esimees: “Kui keegi on lähedase kaotanud, siis on inimene niikuinii juba mures, ja kui tal pole raha ka, millega matta, siis loomulikult tuleb ta kohe vallamajja. Aga ametnik peab siis seletama, et meie toetus on nii suur, nagu ta on ja rohkem anda pole võimalik.

Maal on praegu üsna palju inimesi, kes elavad täpselt kroone lugedes kuni järgmise rahasaamiseni. Kui mõni vanainimene on veel natuke endale kirsturaha kogunud, siis tööealise inimese äkilise haiguse või õnnetusjuhtumi läbi lahkumise puhul on ikka väga tõsiseid probleeme. Loomulikult ei saa ju kedagi maa peale jätta ja kui kellelgi on ikka tõesti raske olukord, siis peab vald kusagilt selle raha leidma. Iga üksikut juhust tuleb vaadelda eraldi.

Liida Kaare, Kaarma valla sotsiaaltalituse juhataja: “Kindlasti hakkavad need, kes hädas on, kohe valla poole pöörduma. Vallapoolne toetus on meil 2000 krooni ja ega keegi aasta algul teadnud, et riik niimoodi teeb.
Kahe tuhande krooniga ei mata ka siis, kui kõik viimaseni miinimumi viia. Olen matusebüroost kalkulatsioone tellinud – viie tuhandega on võimalik inimest matta. Sel juhul on väga minimaalne peielaud olnud.

Mingit lisa anda, seda võimalust ma praegu üldse ei näe, me peame toimetulekutoestustki juurde taotlema hakkama. Meie olukord muutub tõesti raskeks, päris hirm on tööl olla. Igatahes kardan, et valdadel läheb järjest raskemaks.”

Tõnu Hütt, Pihtla vallavanem: “Meil oli see probleem just täna hommikul jutuks. See on meie riigi tüüpiline käitumine, et sealt, kust võiks võtta suuremata kahjudeta, sealt ei võeta. Võetakse sealt, kus seda tundub palju olevat… No seda on kohe raske kommenteerida. Matusetoetuse äravõtmine on üks lollimaid tegusid riigi poolt üldse, matusetoetusest on ka juba poliitika tehtud.

Just vähekindlustatud inimeste hulgas, kes ei jõua arsti juurde või ei suuda ravimeid osta, on ka suremus suurem. Nende lähedaste jaoks oli riigi raha koos meie vallas kehtiva 2500-kroonise toetusega suur abi.

See, et valdadele jäeti omasteta lahkunute matmiseks toetus alles – no maal juhtub seda kord või paar aastas, see meie olukorda poleks muutnud. Aga kes ikka päris hätta jäävad, eks me pea neid aitama.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)