Maksutõus tekitab linnale ligi miljoni lisakulu

Maksutõus tekitab linnale ligi miljoni lisakulu

 

Homsest jõustuv kaheprotsendiline käibemaksu tõus tekitab Kuressaare linna eelarvele sel aastal ligi miljoni krooni suuruse täiendava kulu. Samas asjatundjad praegu veel ei pelga, et ainuüksi käibemaksu tõus sunniks linnavalitsust sügisel volikogule esitama taotlust teise negatiivse eelarve vastuvõtmiseks.

Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis ütles, et kui 1. juulist tõuseb käibemaks seniselt 18 protsendilt 20 protsendile, tähendab see seda, et lõpptarbija jaoks kallinevad kõik kaubad ja teenused keskmiselt 1,7 protsendi võrra.

“Meie praeguste esialgsete arvutuste kohaselt peaksid ainuüksi linnavalitsusele kaubad ja teenused käesoleva aasta teisel poolel kallinema ligikaudu 500 000 krooni võrra,” rääkis Takkis. “See on linna kulude otsene kasv. Kui võtame aga siia juurde veel ka kõik need sihtasutused, mis saavad üle poole oma finantseerimisest linna eelarvest ja mis, tõsi küll, on osaliselt käibemaksukohuslased, siis võib öelda, et seoses käibemaksu kaheprotsendilise tõusuga on linnaeelarve kulude kasv umbes miljoni krooni ringis.”

Küsimusele, kas see lisakulu võib tähendada, et lähiajal peab linnavalitsus eelarve kulupoole taas ümber vaatama ja esitama volikogule taotluse uue, järjekorras juba teise negatiivse lisaeelarve vastuvõtmiseks, vastas Kuressaare linna rahandusnõunik eitavalt.

“Ma arvan, et ainuüksi see käibemaksu tõus uue negatiivse eelarve vastuvõtmiseni veel ei vii,” lausus ta. “Kui me vaatame seniseid maksulaekumisi, siis praegu kinnitatud eelarvega võrreldes oleme ikkagi veel plusspoole peal.”

Lugejale selgituseks nii palju, et jutt on Kuressaare linna aprillis vastu võetud negatiivsest lisaeelarvest, kus üksikisiku tulumaksu laekumise prognoosi on ligi 20 miljoni krooni võrra vähendatud. Just selle eelarvega võrreldes oli linna tulumaksu laekumine maikuu lõpu seisuga 6,1 protsendipunktiga plussis.

Vaoshoitus on end õigustanud

Mai Takkis toonitas, et kevadel vastu võetud negatiivne lisaeelarve on end igati õigustanud. “Tookord oli tegu suhteliselt julge sammuga, mis näitas, et Kuressaare linn suhtub praegusse majandussituatsiooni täie tõsidusega – parem olla alguses ettevaatlik, kui hiljem midagi kahetseda. Vähemalt pole meil enne sügist vaja mõelda, et peame veel midagi kärpima hakkama.”

Siiski väljendas linna rahandusnõunik Kuressaare finantsolukorra edasiste arenguprognooside suhtes ka teatud ettevaatlikkust. Tulles tagasi käibemaksu tõusu temaatika juurde, ütles ta: “Teisest küljest on tegu ikkagi eelarveaasta keskel omavalitsusele ootamatult tekkinud täiendava kuluga. Äriühingute jaoks, kes on käibemaksukohuslased, ei muutu sisuliselt midagi – neile ei too see käibemaksu tõus kulu juurde ega vii ka tulu ära. Kuid lõpptarbija jaoks, kel pole käibemaksukohustust, tähendab see siiski täiendavat kulu.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 11 korda, sh täna 1)