Kunstniku soovitus: dollarile uus väljanägemine

Kunstniku soovitus: dollarile uus väljanägemine

 

Ajaleht Financial Times Deutschland kirjutas sel nädalal New Yorgis elavast kunstnikust Richard Smithist, kes pakkus rahanduskriisi kiiremaks ületamiseks ühe abinõuna välja dollari uue disaini.

“Dollar vajab uut imidžit,” väitab Richard Smith. Kunstnik on seisukohal, et uue väljanägemisega rahatähed peaksid “inimestes tekitama uue suhtumise oma riiki ja rahasse”. See omakorda aitaks kaasa majanduskriisi kiiremale lõppemisele. Siit teeb kunstnik järelduse: dollar peab saama uue kuue.

Veebileheküljel www.dollardesign.com toob Smith oma nägemuse “uuest” dollarist. Tema rahatähed on kujundatud vägagi abstraktses stiilis. FT Deutschland kirjutas, et need meenutavad “peenest kangast meisterdatud lahingulippe, mida tuulepuhang on veidi räsinud” (sks k dünne Stoffbahnen, die von einem Windstoß durcheinandergewirbelt werden).

Kunstniku pakutud teist laadi kujundus on aga mõnevõrra konkreetsem ning selle iseloomulik tunnus on iroonia kapitalistliku süsteemi suhtes.

Kuni Ameerika Ühendriikide iseseisvuspäevani (see on 4. juulil) on eelpool mainitud veebilehekülje külastajatel võimalik saata Smithile oma arvamus dollari uue väljanägemise kohta. Samas saab pakkuda ka uusi ideid.

Kunstniku sõnul huvitab teda eelkõige, mida inimesed tema kodumaast mõtlevad. “Paljud [ameeriklased] tunnetavad, et saabunud on traditsiooniliste väärtuste defitsiidi aeg,” rääkis ta. Smith on juba saatnud kirja president Barack Obamale, paludes, et riigipea toetaks tema ettepanekut muuta dollari väljanägemist.

Kunstnik tuletab ka meelde, et dollari disain pole praktiliselt muutunud möödunud sajandi 30. aastatest. Tõsi, käesoleva kümnendi alguses tehti USA rahvusvaluuta väljanägemises mõningaid kosmeetilise iseloomuga parandusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)