
VÕIDUKAS MEESKOND: Leisi komandos töötavad päästjad võitsid vahetult enne jaanipäeva saarte tuletõrjespordivõistluse.
Evely Aavik
Kui riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingute liit ning siseministeerium esmaspäeval kokkuleppele ei jõua, ähvardab Saaremaad taas kord Leisi komando sulgemine, mis möödunud sügisel ära hoida suudeti.
“Eelarvest on raha juba ära võetud, asutustel on kärbe juba tehtud,” ütles Lääne-Eesti päästekeskuse direktor Ivar Kaldasaun päästekeskuste hetkeseisust rääkides. See tähendab, et edasise tegevuse jätkamiseks seisab päästeteenistus olukorra ees, kus tuleb valida, kas kärpida kõigi päästeteenistuse töötajate palku 8 protsenti või sulgeda mõned komandod.
Tegemist ei ole ainult Saaremaa, vaid üle-eestilise probleemiga. Kaldasaun rääkis, et komandodest, mis läheksid sulgemisele, kui ametiühing ei lepi päästeteenistuse töötajate palkade 8-protsendilise vähendamisega, on koostatud ülevabariigiline nimekiri. Tööta jääks ligi 200 päästetöötajat.
Komandode sulgemist heaks lähenemiseks ei pea
Lääne regioonis on selles nimekirjas kuus komandot, igast maakonnast üks. Saaremaal on selleks Leisi komando, milles töötavad päästjad võitsid vahetult enne jaanipäeva saarte tuletõrjespordivõistluse ning lähevad võistlema üleriiklikele võistlustele.
Kaldasaun märkis, et tema komandode sulgemist heaks lähenemiseks ei pea. “Oleme ka inimeste käest küsinud ja nemad ütlevad, et õigem lahendus oleks käituda riigimehelikult, mõista olukorda ja vähendada palka kõigil teenistujatel,” ütles ta.
Direktori andmeil kuulub ROTAL-isse veidi üle kümnendiku päästeala töötajatest, kellest põhiosa töötab suuremate asulate komandodes, keda isikkoosseisu vähenemine ei puudutaks.
Eilne Postimees vahendab ROTAL-i seisukohta, mille järgi ei ole viimane palkade vähendamise vastu, kuid sooviks selle eest vastutasuks üleminekut 24-tunnistele töögraafikutele, nagu see oli enne eelmist aastat.
Samas väidab päästeameti peadirektori asetäitja Ain Karafin, et lühemad valveajad tulenevad Euroopa Nõukogu direktiivist ning Euroopa sotsiaalhartast, millega Eesti liitunud on, ja 1. juulil jõustuvast töölepinguseadusest.
Kohalikud eelistavad palgavähendamist
Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe ütles, et nii tema, kui ka teised Saaremaa päästesüsteemi inimesed arvavad valdavalt, et tuleks säilitada kõik töökohad ning pigem vähendada kõigil veidi palka.
Kui aga komando suletakse, siis näeb kava ette mitte kõigi komando 16 töötaja vallandamist, vaid osa viidaks üle ümberkaudsetesse komandodesse lisajõuks. Hetkel on Saaremaal Lindmäe sõnul kõik päästetöötajate ametikohad täidetud.
“Leisi komando piirkonnas on siiski oluline osa Saaremaa elanikkonnast, kes vajavad samamoodi turvamist,” rõhutas Lindmäe. Leisi komando sulgemine tooks endaga kaasa sealses ümbruskonnas päästjate reageerimisaja vähenemise. Teised komandod asuvad Orissaares, Kuressaares ja Kihelkonnal. “Leisi paistab kergemini likvideeritav, aga pole ta nii kerge midagi,” ütles Lindmäe. “Seal piirkonnas elavate inimeste ohutus on ka sama oluline, maksame maksusid ühtemoodi.”
Kaubi küla inimesed räägivad õiget juttu
Väga huvitaval moel seisab see AÜ küll töötajate huvide eest. Pigem oleks võinud kärpega kaasa minna ja vanad graafikud tagasi nõutada juhul kui see kulusid tõstnud ei oleks. Aga juba teist korda ( vt. ka Tallinki lugu) jääb mulle mulje, et AÜ’del on absoluutselt kama kaks mis töölistest saab. Nad kaklevad ainult kalemise pärast või siis esindavad hoopis kedagi kolmandat.
Lähipiirkondade inimesed peaksid kisa lahti ajama, sest võetakse ära nende külade turvatunne. Tõrise, Lussu, Eikla, Luulupe, Karja ja nii edasi kandi inimesed peaksid teadma, et Kuressaarest tuleb tulekahju korral auto poole tunniga aga Leisist jõuaks vähemalt kümne minutilise edumaaga. Minul on kogemus omast käest vötta, kui aasta tagasi minu maja Eiklas põles, oli esimesena kohal Leisi komando ja alles siis Kuressaare komando. Olen kategooriliselt selle vastu, et Leisi komando ära kaoks! Rahvas tõstke kisa. Isegi kui usute, et teie maja kunagi põlema ei lähe, siis äkki juhtub õnnetus hoopis naabritel ja tuli kandub ka teie majani!
on kurb tõdeda,et seadustetegijad ei ole kursis eluga.Suures linnas elades ei tule mõttessegi,et mõni memm või taat on eluaeg elanud “kolkakülas ääremaal”
Kes neid veel aitab,kui häda käes?
kui nt metskülas midagi juhtuma peaks, siis kas on üldse kohale sõita peale leisi komando kaotamist, sest midagi enam päästa ikka ei õnnestuks
loodame,et m(M)etskülas ei juhtu midagi ja vabatahtlikud ehk jäävad,kui jäävad.