Leisi päästekomandot ähvardab taas sulgemine (6)

Leisi päästekomandot ähvardab taas sulgemine

VÕIDUKAS MEESKOND: Leisi komandos töötavad päästjad võitsid vahetult enne jaanipäeva saarte tuletõrjespordivõistluse.
Evely Aavik

Kui riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingute liit ning siseministeerium esmaspäeval kokkuleppele ei jõua, ähvardab Saaremaad taas kord Leisi komando sulgemine, mis möödunud sügisel ära hoida suudeti.

“Eelarvest on raha juba ära võetud, asutustel on kärbe juba tehtud,” ütles Lääne-Eesti päästekeskuse direktor Ivar Kaldasaun päästekeskuste hetkeseisust rääkides. See tähendab, et edasise tegevuse jätkamiseks seisab päästeteenistus olukorra ees, kus tuleb valida, kas kärpida kõigi päästeteenistuse töötajate palku 8 protsenti või sulgeda mõned komandod.

Tegemist ei ole ainult Saaremaa, vaid üle-eestilise probleemiga. Kaldasaun rääkis, et komandodest, mis läheksid sulgemisele, kui ametiühing ei lepi päästeteenistuse töötajate palkade 8-protsendilise vähendamisega, on koostatud ülevabariigiline nimekiri. Tööta jääks ligi 200 päästetöötajat.

Komandode sulgemist heaks lähenemiseks ei pea

Lääne regioonis on selles nimekirjas kuus komandot, igast maakonnast üks. Saaremaal on selleks Leisi komando, milles töötavad päästjad võitsid vahetult enne jaanipäeva saarte tuletõrjespordivõistluse ning lähevad võistlema üleriiklikele võistlustele.

Kaldasaun märkis, et tema komandode sulgemist heaks lähenemiseks ei pea. “Oleme ka inimeste käest küsinud ja nemad ütlevad, et õigem lahendus oleks käituda riigimehelikult, mõista olukorda ja vähendada palka kõigil teenistujatel,” ütles ta.

Direktori andmeil kuulub ROTAL-isse veidi üle kümnendiku päästeala töötajatest, kellest põhiosa töötab suuremate asulate komandodes, keda isikkoosseisu vähenemine ei puudutaks.

Eilne Postimees vahendab ROTAL-i seisukohta, mille järgi ei ole viimane palkade vähendamise vastu, kuid sooviks selle eest vastutasuks üleminekut 24-tunnistele töögraafikutele, nagu see oli enne eelmist aastat.

Samas väidab päästeameti peadirektori asetäitja Ain Karafin, et lühemad valveajad tulenevad Euroopa Nõukogu direktiivist ning Euroopa sotsiaalhartast, millega Eesti liitunud on, ja 1. juulil jõustuvast töölepinguseadusest.

Kohalikud eelistavad palgavähendamist

Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe ütles, et nii tema, kui ka teised Saaremaa päästesüsteemi inimesed arvavad valdavalt, et tuleks säilitada kõik töökohad ning pigem vähendada kõigil veidi palka.

Kui aga komando suletakse, siis näeb kava ette mitte kõigi komando 16 töötaja vallandamist, vaid osa viidaks üle ümberkaudsetesse komandodesse lisajõuks. Hetkel on Saaremaal Lindmäe sõnul kõik päästetöötajate ametikohad täidetud.

“Leisi komando piirkonnas on siiski oluline osa Saaremaa elanikkonnast, kes vajavad samamoodi turvamist,” rõhutas Lindmäe. Leisi komando sulgemine tooks endaga kaasa sealses ümbruskonnas päästjate reageerimisaja vähenemise. Teised komandod asuvad Orissaares, Kuressaares ja Kihelkonnal. “Leisi paistab kergemini likvideeritav, aga pole ta nii kerge midagi,” ütles Lindmäe. “Seal piirkonnas elavate inimeste ohutus on ka sama oluline, maksame maksusid ühtemoodi.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)