Raskuste kiuste: Laadla Angerja baaris käib elu omasoodu edasi (2)

Raskuste kiuste: Laadla Angerja baaris käib elu omasoodu edasi

14 AASTAT BAARI: Sel jaanipäeval teenindas Jone Koppel juba 14. aastat oma baaris kõiki, kel kurk kuivamas.

Kui kellelegi peaks vahest Sõrve sääre otsa asja olema, võib ta sattuda Laadla külasse, kus on raske mööda minna kohalikust poest ja baarist. Näib, et kohalikel meestel viivad kõik teed just sinna. Baari taga veab keegi palke jaanilõkkesse ja valmistub angerjaid suitsutama. Tema on Laadla elus tooniandja.

24. juunil on Laadla rahvas jaanipeo ootel. Mees, kes hoovis rassib, on Jone Koppel. Sel jaanipäeval saab tema rajatud baar 14 aastat vanaks. Poodi peab Koppel juba 15. aastat.

Raskete aegade ja rahanappuse kiuste jätkab mees ikka veel kohaliku elu edendamist, ürituste korraldamist ja baaripidamist, üritades ots otsaga kokku tulla. “Minu kriis on kestnud juba viis aastat,” ütleb mees, kes ei jäta jonni. Jaaniõhtul kutsub ta taas rahva peole ja avab sõrulaste jaoks legendaarse baari uksed.

Kui Jontsi poleks, oleks see kant juba ammu välja surnud, räägib baari ees ilusat ilma ja maitsvat märjukest nautiv mees. Endast ta rääkida ei taha, küll aga jagub tal häid sõnu Jone Koppeli aadressil.

Oma kätega

Koppelil aga polegi eriti millestki muust rääkida kui oma tööst ja tegemistest. Kogu kompleksi on ta oma kätega üles ehitanud. 15 aastat tagasi hakkas ta kohalike jaoks poodi pidama. Maja teises otsas, kus praegu asub väike baar, oli siis ladu, mille Koppel ümber ehitas. Ümber väsinud kollase maja vohas siis võsa.

Tänaseks on hoovi peal aga terve kompleks koos sauna, aida, suitsuahju, kiige ja mõnusate istumiskohtadega. Pea kõik on Koppel oma kätega valmis ehitanud.

Traksis külameeste ja palkidest tahutud pinkide vahelt piiluvad ka puidust nikerdatud kujukesed. Ka need on Koppeli kätetöö. “Mulle meeldib see ehitusvärk,” ütleb Koppel, rääkides, et neid võiks ju teha, kui baari ja poodi enam poleks. Ometi ei ole ta sellele varem isegi mõtelnud, mida edasi teha, kui seda kohta enam pidada ei saaks. “Nüüd on 15 aastat vaeva nähtud ja raske on maha jätta,” arutleb Koppel.

Baari tulevikus ei ole omanik aga sugugi kindel. Varem oli baar suletud vaid ühel päeval nädalas, nüüd on lood vastupidi. Laadla baaris saab käia vaid laupäeviti. Tänu poele on seda üldse veel võimalik lahti hoida. Ka suured toetused on Koppelist mööda käinud.

Vahepeal maksis vald kinni vaid poe kütte. Koppel ei ole aga ka rahalunija-tüüp.

“Kellele neid toetusi siin miljonites jagatakse, mis siis viga niimoodi elada,” räägib Koppel, üritades oma jõudude ja tagasihoidlike võimalustega suuremate ettevõtete kõrval ellu jääda. “Siin võib-olla peaks natuke karmima iseloomuga olema. Ma pole ise selline nuruja ja karjuja ka. Pole sellist tahtmist teistele peale karata ja raha lunimas käia. Võib-olla see ongi vale. Peaks rohkem peale käima. Ma ei paluks seda raha endale. Inimestele on seda vaja,” ütleb Koppel ja vastab vahepeal rõõmsal häälel inimestele, kes küsivad, kas baari võib vaatama minna. “Jaa! Ikka!” hõikab peremees ja uudistajad kaovad hämarasse baariruumi.

Legendaarne baar

Baaris on kohti ligi paarikümnele inimesele, tihti on seal kliente aga tunduvalt rohkem, räägib Koppel. Baari õitseaeg oli ligi seitse aastat tagasi. Nüüd on asjad allamäge läinud. Paraku hakkab klientuur vanemaks jääma, kurdab Koppel, mõned jäävad juba pensionile, teiste elupäevad on hoopis lõppenud.

Enamik kliente ongi pensionärid. Noored lähevad vallast minema – pole tööd… Hoolimata vananevast klientuurist kestavad peod siiski tihti hommikuni. Kui talvel astub vahel päeva jooksul läbi vaid mõni inimene, siis suvel käib pidu täie hooga.

Väikesi maabaare on väga väheks jäänud ja nende ülalpidamine on raske. Jone Koppel ei jäta aga jonni. Kuna see baar juba olemas on, siis kinni panna on ka raske, ütleb peremees. Tema sõnul on tegemist mõnusa maalähedase kohaga, mida kusagil mujal pole. Tantsuks mängitakse ikka vanainimeste muusikat, ütleb omanik: “Ega meil siin mingi “diskoteka” pole.” Mehe sõnul on kõige tähtsam lõbus rahvas, kes tantsu lööb. Kui inimesi on ja tantsitakse, on baar Koppeli sõnul lahti kella kolme või neljani öösel.

Uued suunad Laadlas

Tantsivad keskealised ei suuda aga enam ammu baari ülal pidada. Seetõttu on Koppel hakanud vaatama järjest enam turismivaldkonna poole. Kui maja ühes otsas asub baar ja keskel pood, siis teises küljes on köök ja just korda saanud terrass. Sinna on Laadla ettevõtjal plaanis teha pisike toitlustuskoht, et meelitada kohale rohkem turiste. Ometi seisab kõik taas raha taga.

Üheks sissetulekuallikaks on ettevõtjale ka hoovi peal korraldatavad üritused. Korraldaja sõnul on peod ikka olnud rahvarohked ja sealt tuleva raha toel on taas võimalik natuke edasi tegutseda. Siiski ei ole see peremehe sõnul piisav, et igal aastal üle elada kaheksa rasket kuud, mil rahvast liigub vähe.

Kõige tähtsam abimees

Toetusi ettevõtja saanud pole, elektrikatkestuse ajal ära sulanud jäätiseid talle kompenseeritud ei ole, noori jääb aina vähemaks ja kliendid aina vanemaks, ometi on Koppelil siiani olnud üks suur toetaja ja abimees. See on ilmataat.

“Jaa, tema on meil ikka täitsa! Nigu sõrulane oleks. Selles suhtes on ta abiks olnud,” kiidab Koppel ilmataati. Möödunud aasta jaanipäeva meenutades tuleb mehele naeratus suule: “Eelmine aasta mõtlesin, et nüüd jääb ära. Taevas oli nii hall. Aga siis õhtu aeg hakkas minema ja lõpuks oli nii vaikne, et lõkke peal oleks nagu korsten olnud. Väga kihvt oli küll.”

Praegu on mehe mõtted aga juba uue jaanipäeva pidustuste korraldamise juures. Palgid miilustavad juba lõkkeasemel üksteise kõrval, oodates, mil rahvas koguneb ja neil jalgealune tuliseks tehakse.

On kiire aeg, pikka juttu pole Koppelil aega puhuda – angerjad on soola pandud ja need tuleb õigel ajal ahju torgata. Ometi on veel üks tähtis asi näitamata ja rääkimata. See on Laadla baari omalaadne sümbol ja maskott – angerjas.

Baari seinas ilutsevas akvaariumis elav kala on andnud kohale ka rahvasuus tuntud nime Angerja baar. Kala aeg-ajalt vahetatakse, ent baar on jäänud. Vahetuvad ka inimesed ja ajad, kuid Laadla baar ja Jone Koppel on ikka sama koha peal. Pakkumas kohalikele inimestele seda, mida on veel võimalik leida nii vähestes kohtades – rikkumatut väikebaari idülli.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 237 korda, sh täna 1)