Põhja-Korea liidri poja ja järglase Šveitsi noorus

Põhja-Korea liidri poja ja järglase Šveitsi noorus

HARULDANE PEREPILT: Põhja-Korea liidrite eraelu on salastatud. See dateerimata foto on üks vähestest, kus diktaator on jäädvustatud koos lähisugulastega. Esireas istub Kim Jong Il koos oma vanema, praeguseks põlu alla sattunud poja Kim Jong Namiga. Tagareas seisab diktaatori käli Sung Hae Ryang oma lastega.

Viimasel ajal on välisajakirjanduses palju juttu olnud Põhja-Korea diktaatori Kim Jong Ili nooremast pojast – Kim Jong Unist. Põhjus on lihtne – juba kaua aega peetakse seda salapärast noort meest praeguse diktaatori võimalikuks järglaseks. Erilist huvi tuntakse Kim Jong Uni lapsepõlve ja noorukiea aastate vastu, mil ta elas Šveitsis, õppides Berni elitaarses rahvusvahelises koolis. Ajakirjanikud prognoosivad, kas režiimi tulevikule võib kasuks tulla, et tulevane liider on tutvunud Euroopa demokraatliku elukorraldusega.

Šveitsi pealinna Berni lähedal Gümlingini-nimelises kohakeses asub üks rahvusvaheline eliitkool. Kui aga ajalehe Neue Zürcher Zeitung kaastöötaja esitas kooli juhtkonnale küsimuse, kas nende õppeasutuses on kunagi õppinud Kim Jong Un, oli vastus jahedavõitu ja lakooniline: “Meie poliitika on mitte avalikustada andmeid oma endiste õpilaste kohta. (Es sei Politik des Hauses, über ehemalige Schüler keine Auskunft zu erteilen.)”

Rohkem õnne oli Šveitsi prantsuskeelse ajakirja L’Hebdo ajakirjanikul Julie Zauggil. Sel vapral naisel õnnestus hankida väärtuslikku infot inimesest, kelle eluloo on paranoiline Põhja-Korea režiim niivõrd salastanud, et täpselt ei teata isegi tema sündimise aastat ja kuupäeva ega ka seda, kuidas ta välja näeb.

Nimelt õnnestus L’Hebdo ajakirjanikul rääkida Gümlingeni eliitkooli endise direktori David Gatley’ga ja mõne selle kooli endise õpilasega. Nende jutu alusel võib öelda, et ei kaas-õpilased ega ka õpetajad teadnud toona, et tegu on Põhja-Korea diktaatori võsukesega. See aga tähendab, et ajakirjanduses varem ilmunud teated, nagu oleks Kim Jong Un Šveitsi koolis oma nime all õppinud, on valed. Julie Zaugg kirjutab, et koolis kandis noormees väljamõeldud nime Pak Chol.

Häbelik introvert

Kaasõpilastele on Pak Chol meelde jäänud kui “häbelik introvert” (jeune homme timide et introverti), kellele samas meeldisid väga suusamatkad ja erinevad võistkondlikud mängud. Sageli olevat ta lahutanud kaklejad ega olevat kunagi uhkeldanud.

Gümlingini kooli endine direktor David Gatley rääkis, et kord sõitnud Pak Chol õpilasekskursiooniga ühte Ida-Euroopa riiki. See seik jäi direktorile meelde seetõttu, et kooli juhtkonnal tuli suurt vaeva näha, et Korea päritolu noormehele viisa hankida.

Sõbrustas ameeriklastega

Berni lähedases koolis käib õpetus inglise keeles. Kim Jong Un soovis, et ta sõprade seas oleks võimalikult palju ameeriklastest eakaaslasi. Šveitsis õppis Põhja-Korea diktaatori võsuke süvendatult ka saksa ja prantsuse keelt.

Kim Jong Un olnud koolis küllaltki hea õpilane. Kuid vaatamata sellele lahkus ta koolist miskipärast ootamatult 1998. aastal, mistõttu jäi tal lõputunnistus saamata. Lõpetamiseni oli siis veel kaks aastat.

Nii vähemalt räägib kanadalane Ron Schwarz, kes kuulus õpingute ajal Kimiga ühte korvpalli- ja ujumismeeskonda. Schwarz lisab, et nn Pak Choli suured ebajumalad olid toona Michael Jordan ja Jean-Claude Van Damme (Il admirait beaucoup Michael Jordan et Jean-Claude Van Damme).

Mõningatel andmetel on Kim Jong Unil kirg korvpalli vastu säilinud tänaseni: nimelt teatas Lõuna-Korea teadeteagentuur Yonhap hiljuti, et Kim ei jäta vahele mitte ühtegi NBA turniiri mängu ja vaatab neid satelliittelevisiooni vahendusel.

Peeti saatkonna autojuhi pojaks

Kõnealune Šveitsi eliitkool, kus õpivad diplomaatide võsukesed enam kui 40 riigist, asub Põhja-Korea Berni saatkonna läheduses. Kaasõpilased mäletavad, et iga kord pärast tundide lõppu ootas Kim Jong Uni kooli ees saatkonna auto.

Tookord ei üllatanud see kedagi. Samas arvasid paljud, et poiss, kellele autoga järele tullakse, on saatkonna autojuhi poeg. Seda, et autojuht tuli alati sõidukist välja ja avas «pojale» aupaklikult autoukse, peeti lihtsalt aasiapäraseks viisakuseks.

Kes Pak Chol tegelikult oli, teadis vaid üks Jaapanist pärit õpilane, ütleb Ron Schwarz. Kuid ka tema rääkis kaasõpilastele ainult seda, et tegemist on Põhja-Korea valitsuse ühe kõrge ametniku pojaga ja ei midagi enamat.
Kaasõpilased meenutavad, et Kim Yong Uni läheduses viibis alati üks noor mees, kes oli temast vaid veidi vanem – küllap oli tegu ihukaitsjaga.

Ametlikult õppis see poiss samas klassis, ent oli klassikaaslastest ilmselgelt vanem. Seetõttu olevat teda klassis aeg-ajalt nöögitud ja narritud.

Juhuslik kohtumine

Juhuslikust kohtumisest Kim Jong Uniga on rääkinud ka praegu Bernis elav agronoom Hans Ulrich Reusser. Nimelt palkas Šveitsi Põhja-Korea saatkond ta 1990. aastate lõpus ühe põllumajandusprojekti konsultandiks. Reusseri sõnul osales ühel nõupidamisel ka teismeline korea nooruk, kes rääkis väga korrektset ja kirjanduslikku saksa keelt, kuid tegi seda Berni dialektis. Saatkonna ametnik esitles noormeest kui oma poega.

Nüüd on Reusser aga veendunud, et see nooruk oli Kim Jong Un. Nimetatud projekti vastu tundis ta suurt huvi ja käitus nõupidamisel ülimalt viisakalt. Pealegi tundus tema nn isa kahtlaselt noor ega rääkinud sõnagi saksa keelt.

Teada on, et Šveitsis õppis koguni kolm Kim Jong Ili poega. Keskmine poeg Kim Jong Chol käis selles samas Berni külje all asuvas koolis. Tema õpingutest on säilinud isegi foto, mis on tehtud 1994. aastal. Põhja-Korea diktaatori kõige vanem poeg Kim Jong Nam, kellel on teine ema, lõpetas aga Genfis asuva erakooli.

Miks langes valik noorimale pojale

Nagu Euroopas, nii on ka Aasias levinud traditsioon, et reeglina valitakse dünastia järglaseks kõige vanem poeg. Miks on seekord siis erand tehtud? Ajakirjanduses võib selle kohta leida järgmise seletuse: kõige vanem poeg Kim Jong Nam on kaotanud oma karmi iseloomuga isa usalduse.

See juhtus siis, kui noormees tabati 2001. aastal Jaapanis Dominikaani vabariigi võltspassiga. Tookord tahtis Kim Jong Nam külastada Tokios asuvat Disneylandi. See vahejuhtum veenis Kim Jong Ili, et tema vanim poeg on Lääne tsivilisatsiooni suure mõju all.

Põhja-Korea diktaatori keskmine poeg Kim Yong Chol on aga põdura tervisega. Väidetavalt olevat tegu hormonaalse haigusega – tema organism toodab liialt palju naissuguhormoone. Põhja-Korea diktaatori endine kokk, jaapanlane Kenji Fujimoto kirjutas oma memuaarides, et isa arvates on keskmine poeg liialt naiselikku välimusega, mis võib alandada tema kui mehe väärikust.

Kuid kõige noorem poeg, kellele meeldivad Saksa autod ja Jaapani sushi, kel olevat tugev tahtejõud ja suurepärane füüsiline vorm, on isa lemmiklaps. Muide, hiljuti teatas Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap, et praegu kaaluvat Kim Jong Un ligi 100 kilo ja tema kunagisest atleetlikust kehaehitusest polevat enam midagi järel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)