Nael: Kuressaare sai kingiks tavalise kaadri

Neil päevil poetati Kuressaares spaade ja lossi läheduses parklas autodest maha üsna tavapärane kaader, kelle sarnased siinmail ikka suviti ringi hulguvad. Kaadriga tutvunud kohalik ajaloolane arvab, et tegemist on turismikaadriga, kes on käinud peale Kuressaare ka Kaalis, Vilsandil, Mõntus ja Panga pangal.

Kaader leiti äärelinnas parklast kogemata. Tõenäoliselt oli kaader end saabuvate pühade liig erksas valguses teadlikult hämaraks lakkunud. Kaadri leidis kohalik mees, kes andis selle nüüd üle Kuressaarele. Kuressaare muuseum kaalub võimalust kaader oma näitustesaalis välja panna.

“Meil on üks sarnane kaader kümme aastat varasemast perioodist, kuid sellist kaadrit ei ole just selle tavapärasuse tõttu kunagi tähele pandud,” rääkis kohalik ajaloolane. “Päris kindlasti ei ole tegemist ainueksemplariga, selliseid hulgub siin nädalavahetustel iga kõrtsi ees.”

Kohalike ajaloolaste hinnangul võib praegu tallele pandud kaader sellegipoolest tulevikus tõeliseks rariteediks osutuda. “See aitaks meil ehedal kujul edastada tulevastele põlvedele meie kaasaja elureaalsust,” märkis kohalik ajaloolane.

Tõsiasi on, et pooled tavalistest kaadritest lõpetavad liiklusõnnetustes, joovad end surnuks või kaovad kaupluste tagustesse rägastikesse, kus nende olemasolust annab märku veel vaid räme hais. Igal juhul ei ole tulevik neile statistika järgi just kõikse kaunim ning tagantjärele on selliseid eksemplare leida suisa võimatu.

Hetkel viibib kaader spetsialistide hoole all, kes hoolitsevad selle eest, et kaader ei kaotaks oma ehedust. “Vähimgi vääratus praegusel etapil võib kaadri igaveseks rikkuda,” tunnistas ajaloolane hetke olulisust. “Me hoiame neid eraldi ruumis, kus asjatundjad hoolitsevad selle eest, et kaader säilitaks oma praeguse seisundi.”

Tunnistajate sõnul hängis kaader esialgu parklas auto ümber, hoidis auto uksi avatuna ning lasi valjuhäälditest 90-ndate Eesti tantsumuusikat. Auto katust kaunistasid sinised purgid ning sandaalides ja lühikestes pükstes meeskaader ropendas valjuhäälselt.

Kaadri säilitamiseks on muuseumi reservidest eraldatud kümneid tuhandeid kroone, et alal hoida kaadri hetkeseisund. Eile hommikul nähti muuseumi juures hulgilao kaubikut, millest tõsteti maha restide viisi purgijooke ning robustse lõhnaga võltsdeodorante ja näovett. Aeg-ajalt näidatakse kaadrile alaealisi tüdrukuid, kuid lähedale neid ei lasta. “Meil on vaja, et kaader säilitaks selle testosterooni ületootmisest tekkinud pinge, meil on vaja rohkem roppusi, tuigerdavat sammu, vidukil silmi, rögisevat häält, alkoholilehka ning kui hästi läheb, püüame kinni ka mõne kakluse,” kirjeldas ajaloolane.

Muuseum valis kaadrit tutvustavat stendi koostama professor Kosmose. “See ei saa kerge ülesanne olema,” tunnistas Kosmos. Kuna kaadrist väga palju teada ei ole, nende kombed on zooloogidele veel küllaltki salapäraseks jäänud, peab Kosmos veetma tõenäoliselt aastaid kaadrit tundma õppides. “Selleks et huntide seas elada, tuleb huntidega koos ulguda,” kuulutas Kosmos ammutuntud tõde.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)