Erika Salumäe esitles Saaremaal viimase lihvi saanud raamatut (1)

Erika Salumäe esitles Saaremaal viimase lihvi saanud raamatut

ENE JA ERIKA: Ene Veiksaare sõnul sisaldab raamat ka üsna palju kriitikat Erika kohta. Olümpiavõitjal pole selle vastu midagi. “Kriitikat peabki olema. Leppisime Enega kohe alguses kokku, et see raamat tuleb aus,” ütles Erika Salumäe.
Peeter Kukk

Eile esitleti Kuressaares kahekordse olümpiavõitja Erika Salumäe elu pöördelistest momentidest kirjutatud raamatut “Jääda ellu”, mille lõplik käsikiri valmis tänavu aprillis Saaremaal.

Raamatu “Jääda ellu” sünniloos on oluline roll ka Saaremaal. Raamatu autori Ene Veiksaare sõnul otsisid nad Erikaga tänavu aprillis kohta, kus lugeda läbi raamatu käsikiri, viimistleda viimaseid peatükke ja valida 2000 foto seast välja raamatusse minevad pildid. “Veetsime väga töise nädala Mändjalas asuvas Hirve puhkemajas, kus raamat sai ka lõplikult valmis,” ütles Ene Veiksaar.

Erika Salumäe rääkis, et tema lugeski käsikirja esimest korda Saaremaal. “Selleks oli vaja Tallinnast ära tulla, sest ma nutsin ja naersin ning olin nii mõnegi asja pärast endast väljas,” tunnistas Salumäe. Ta lisas, et emotsionaalselt oli kõige raskem teada saada fakte, mis selgusid seoses 1992. aasta Barcelona olümpiamängudega.

Ene Veiksaar ütles, et “Erika Salumäe. Jääda ellu” on elukogemuste raamat, millega julgustatakse inimesi elama ja riske võtma.

Erika Salumäe sõnul räägitakse tippsportlaste puhul enamasti võitudest, mitte nendeni jõudmisest. “Võitu on alati ilus vaadata, kuid tipptulemuste saavutamiseks tehtavat kajastatakse harva. Raamatus on hästi lihtsalt ja arusaadavalt kirjutatud, miks sportlane iga päev ennast säästmata pingutab,” rääkis olümpiavõitja.

“Vanu kirju lugedes sain teada, et tegelikult ma ei oleks pidanud olümpial üldse osalema, sest mind oli maha kantud,” rääkis Erika Salumäe. Tema sõnul tuli kirjadest välja, kui inetult tollal asju aeti.

“Näiteks viimases olümpiaeelses treeninglaagris Hispaanias saabusid vihased kontrollijad minult dopinguproovi võtma pärast südaööd. Küsisin neilt, miks nad nii hilja tulid, ja selgus, et eestlaste korraldusel,” tõi Salumäe näite enne Barcelona olümpiamänge toimunust.

Olümpiavõitja sõnul kinnitab temaga juhtunu, et kõik raskused on võimalik välja kannatada, nendest välja tulla ja tõestada, et ollakse parim. “Pole võimalik, et inimene ei saa elus hakkama, kui tal on toit laual ja katus pea kohal. Kõik on inimeses endas kinni,” ütles Erika Salumäe.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 124 korda, sh täna 1)