Hoolimatud kaevajad rikuvad Kuressaares kasvavaid puid (2)

Hoolimatud kaevajad rikuvad Kuressaares kasvavaid puid

 

Kuressaare linnavalitsus tahab täiendada linna kaevetööde eeskirja sätetega, mis hoiavad ära puude hävitamise hoolimatu kaevetöö tagajärjel.

“Edaspidi tahaks kaevamistööde puhul nõuda seda, et juured säiliksid võimalikult palju või et vajadusel lõigataks juure otsad sirgelt, mitte ei rebitaks juuri,” rääkis Oma Saarele Kuressaare linna heakorra- ja haljastusspetsialist Katrin Reinhold.

Samuti tuleb jälgida, et kaeve ei seisaks väga kaua lahti, kuna juured võivad kuivada. Vajalik on nõuda puutüvede kaitsmist koorevigastuste vältimiseks.
Reinhold ütles, et paljud säilitamisele määratud puud saavad ehituse käigus tugevasti kannatada, kuna kaevamisel rebitakse puu juured kopaga katki.

Sealt pääsevad puu sisse niiskus ja haigustekitajad, puul hakkavad tekkima toitumishäired ning mõne aasta pärast hakkab ta kuivama. Sellised puud on kerged ka tormiga murduma.

Käimasolevate kaevamistööde kestel kannatada saanud puude arvu ei osanud Reinhold praegu öelda. Kindlasti tõmmati osa juuri läbi tammel, mis kasvab Torni ja Vallimaa tänava ristmiku haljasribal.

Puude vigastamisi on ette tulnud ka parklate rajamisel. Üks näide on Uue tänava parkla, kus puule jäeti küll saarekene ümber, aga pinnase koorimisel kahjustati selle juuri nii kõvasti, et puu on tänaseks praktiliselt ära kuivanud. Ka Maxima parklas (fotol) säilitatud puul sai juurestik pinnase koorimise käigus kannatada.

Problemaatilised on praeguste alleede ja puuderidade asukohad, sest need on istutatud kommunikatsioonidele liialt lähedale või liinide alla ja uute kaevamistöödega kahjustatakse seal elujõulisi puid. Ka on puude oksad kasvanud liinidesse.

Reinholdi sõnul tuleks juba projekteerimise juures vaadata, et puude ja põõsaste istutamiseks ette nähtud mururibal oleks piisavalt laiust, samuti ei tohiks puid istutada olemasolevatele trassidele liiga lähedale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)