Saaremaa kauneimat lehma lüpstakse Kõljalas (fotod) (2)

Saaremaa kauneimat lehma lüpstakse Kõljalas (fotod)

TUBLI LEHM, MALLIK! Kõljalale kaks esikohta toonud Mallikut õnnitlevad talitaja Sander Anisovets ja Kõljala POÜ esimees Tõnu Post.
Raul Vinni

Juba 15. korda sammusid lõõtsamängu saatel rahva ette meie saar-te parimad udarakandjad, et selgitada välja Saarte viss 2009.

“Hea kere ja raamiga, udar mahukas, kuid lahtine. Oma tüübilt parim.” Just selliseid lauseid võis eile kuulda Upal Saarte vissi valimistel. 11 omanikku olid kohale toonud 39 lehma.

Armastus

Loomapidajate jaoks on see väga tähtis päev, ütles ürituse korraldaja Aive Sonets. “See on midagi hingele. See on koosolemine ja šõu,” lisas Sonets. Üritust juba mitmendat aastat väisav ja firma kaudu ka sponsiv Sulev Kübar seletas lihtsalt lahti, miks inimesed säärasel üritusel käivad – selleks peab loomi ikka armastama.

Aastatega on nii külastajate kui ka osalejate arv pidevalt suurenenud. Sel aastal oli oma lehm-iludustega esmakordselt kohal Kotlandi Kadaka OÜ. Eesti tõuloomakasvatajate ühingu juhatuse esimees Tanel Bulitko avaldas heameelt, et sellist üritust suudetakse läbi viia ka vaid kohalikus kontekstis ning seejuures heal tasemel korralduse ja osalistega. “Ka Saaremaa mullikaid läks Maltale,” märkis Bulitko oma kõnes vissivalimiste avamisel.

Lehmad aina ilusamad

Aja jooksul on Saaremaa loomade tase tunduvalt paranenud. Eesti maakarja hinnanud Eesti maaülikooli emeriitprofessor Olev Saveli ütles, et kui võrrelda Saaremaa lehmi teiste Eesti lehmadega, on Saaremaal pilt paremaks läinud. Vanasti öeldi, et Saaremaal ei saagi korralikku lüpsi tulema, aga Kõljala on nüüd tõestanud, et saab ikka küll, lisas Saveli.

Kõljala põllumajandusühistu oli edukas ka nendel iludusvõistlustel, noppides võidud nii punase karja kui ka Eesti holsteinide arvestuses. Ka üldvõit läks Kõljalale. Vissilindi viib kodulauta tagasi Mallik.

Kolmandas klassis – Eesti maatõug – tuli võitjaks väikeloomapidaja Liia Sooääre Ülane. See lehm on perenaisele eriti kallis, kuna sündis just tema hõbepulmapäeval ning sel ajal õitsenud ülaste järgi sai meie saarte üks kaunimaid lehmi ka oma nime. Omanik oli sunnitud lehma küll vahepeal maha müüma, kuid nüüd on Ülane taas Sooääre hoole all. “Ta on mulle väga armas,” ütles heldinud loomapidaja.

Edu saladus

Võiduka Kõljala põllumajandusühistu esimees Tõnu Post näib teadvat ka oma karja edu võtit: “Hea pull on pool karja!” Edu aluseks nimetas Post ka uusi lautu, kus lehmad ei pea olema ketis, vaid saavad vabalt liikuda.

Pärast võidukat esinemist lubas Post oma töötajatele ka väikese peo. Lehmade jaoks on aga pidu oma kodusesse keskkonda naasmine. “Lehmadele see koht ei meeldi, aga pidajatele küll,” lausus Post ja muigas vuntsi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 100 korda, sh täna 1)