Kirjatuvi eksis Karalasse (11)

Kirjatuvi eksis Karalasse

Ene Piipuu

Möödunud nädalavahetusel lendas Lümanda vallas Karala kandi suvekodu hoovi rõngastatud tuvi. Keskkonnaameti looduskaitsebioloogi Tõnu Talvi kinnitusel on tegemist Saaremaale eksinud kirjatuviga.

Tõnu Talvi ütles Oma Saarele, et kirjatuvisid satub Eestisse ja sealhulgas ka Saaremaale igal aastal.

“Rahvakeeles kirjatuviks kutsutud lind on tegelikult tavaline kodutuvi, keda inimesed peavad spetsiaalsetes tuvilates ning treenivad tema rändevõimekust ja kodutee leidmise oskust,” selgitas Talvi. Tema sõnul korraldavad kirjatuvide kasvatajad ka võistlusi, et selgitada välja kõige kiiremini ja kõige kaugemalt koju tagasi jõudev lind.

“Meie lähiriikidest on selline harrastus laialt levinud näiteks Poolas ja Saksamaal,” lisas ta.

Tuvi pildid Oma Saarele saatnud Ene Piipuu sõnul tundis tuvi end Karalas väga koduselt. “Ta lendas sauna katusele ja istus vahepeal ka grillahju peal ning lasi inimesed endale ligidale,” rääkis Piipuu.

“Ka õnnestus meil tuvi jala ümber olnud rõnga number üles kirjutada,” mainis ta.

Kust fotol olev tuvi Saaremaale sattus, ei osanud Tõnu Talvi öelda, kuid tema sõnul ei ole kirjatuvide kasvatamine ja võistlused kuidagi seotud looduskaitse ning looduse uurimisega.

Talvi ütles, et rõngastatud linnu või tema jäänuste leidmisel peab kindlasti teavitama kas Matsalus asuvat rõngastuskeskust või keskkonnaameti kohalikku kontorit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)