Lausvihm põllumeestele kahjusid ei tekitanud

“Jah, praegu on põldudel tõesti vesi peal. Kas see ka saaki kahjustab, ei oska öelda, kõik sõltub sellest, kui kauaks ta peale jääb. Eks seal, kus maad on savisemad, seisab ka vesi kauem.”

Nii ütles Oma Saarele Valjala teraviljakasvataja Raimo Kald. Ta lisas, et samadele maadele, kus saak eelmisel sügisel vee tõttu hävis, külvas ta kevadel uuesti ja nüüd paistab olukord samasuguseks kujunevat. Siiski loodab mees, et ehk see vesi kaob lähipäevil.

Kuna umbrohutõrje sai ilusate ilmadega tehtud, siis sellega tema sõnul muret ei ole. “Sai öösel kella üheni pritsitud,” muigas Kald tagantjärele. “Aga läks asja ette!”

Ka juurviljakasvataja Guido Lindmäe arvas, et kui ilm jälle normaalseks pöörab, siis pole põhjust kurta. “Küll see ära jälle kaob,” oli põllumees optimistlik. “Kus vesi pikemaks seisma jääb, seal muidugi võib mõjutada.” Ta lisas, et vihma oli kindlasti vaja, aga see oleks võinud taevast alla sadada veidi pikema aja jooksul.

Jurna talu peremees Indrek Haamer ütles, et ega selline hulk vett korraga head tee. Tema sõnul on soomaad nüüd pehmed ja tuleb hoolega vaadata, kuhu söödavarumise masinad saata. “Eile jäi mul üks silopõld pooleli,” nentis Haamer. “Nüüd lähengi vaatama, kuidas olukord on.” Haamer rääkis, et silost on umbes viiendik varutud ja vaatamata kuivale kevadele on rohukasv tema maadel hea. Enam kahju tekitas vihm tema arvates karjamaadele, kus kari peal käib.

Aavo Haljas Orissaare kandist ütles, et viibib küll töö asjus Rootsis, kuid on teadlik, milline veehulk kodukandis alla sadas. Aga selliseid maid, mida praegune vihm mõjutada võis, tal pole ja mees loodab, et kõik ikka korras on.

Kõljala põllumajandusühistu esimees Tõnu Post sõnas, et ühistu tegemisi vihm ei seganud. “Meil on silo esimese niitega ühel pool,” rääkis Post. “Seega muretsema eriti ei pidanudki.” Ta lisas, et viljapõldudel on vesi peal mitmes kohas, kuid see viljale praegu veel liiga ei tee.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)