Irena Wiley portreed Raegaleriis

3. juunil avati Kuressaare Raegaleriis Ameerika-Poola portretisti Irena Wiley näitus. Näituse maaletooja on Ameerika Ühendriikide saatkond Eestis. Kuressaares avas näituse saatkonna ajutine asjur Karen B. Decker.

See on näitus, mida ei soovita vaatamata jätta. Näitusele minnes tuleb kasuks kõigepealt lugeda näituse ja Wiley enda lugu. Loetu lisab portreedel kujutatud inimestele maagilist hõngu ja tausta.

Väljapandud portreed on valminud aastatel 1930–60. Piltidel on jäädvustatud okupatsiooni eest põgenenuid, kuulsaid riigitegelasi (president Roosevelt) ja palju teisi põnevaid isiksusi.

Näituse avamisel ütles Kuressaare linnapea Urve Tiidus, et Irena Wiley näeb inimesi portreteerides nende hinge. Nii see tõesti on. Kui süüvida piltidesse, hakkavad inimesed neil elama ja võid end ise vaatlejana leida hoopis teises aastakümnendis ja situatsioonis. Portreed on naiselikult tundelised ja stiilsed.

Näituse Eestisse toomise põhjuseks on Irene Wiley enda seotus Eestiga. Nimelt oli Irena abielus USA diplomaadi John C. Wileyga, kes aastatel 1938–1940 oli suursaadikuks Tallinnas ja Riias. Irene armus toona Tallinnasse. Ajalooliselt tähelepanuväärne on ka Irene ja tema mehe tihe läbikäimine Laidoneridega. Kuuldavasti olid Wileyd ühed viimased inimesed, kes Laidonere 1940. aastal enne nende kadumist nägid.
See näitus on ühe pärastlõuna ohverdamist väärt. Uskuge mind ja veenduge selles ise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)