Afganistan – mitte ainult sõjatanner

Mis seostub sinul Afganistaniga? Olen väga kindel, et enamik lugejaist vastaks – sõda. Tegelikult elab sõjajalus olev Afganistani rahvas ja maa oma igapäevaelu, mis on täis värve ja siiraid elamusi. Selle tunnistuseks on alates 12. juunist Kuresaare kultuurikeskuses avatud Õnne Pärli fotonäitus “Minu Afganistan”.

Näituse avamisel oli kohal ka hessaari rahvarõivais ajakirjanik Õnne Pärl (fotol) ise, kes on juba pikka aega elanud Afganistanis. Õnne Pärl on Tartu ülikoolis õppinud ajakirjandust. Igapäevatööna teenibki ta leiba Afganistani elu ja olusid kajastades, kirjutades lugusid nii Rootsi, Inglise kui ka paljude teiste riikide väljaannetele. Elanud kohalike inimeste keskel, uudistanud seda võrratu looduse ja kultuuriga maad, on ta sellesse piirkonda lootusetult armunud.

Avamispäeval said kohaletulnud suurepärase ülevaate Afganistani inimestevahelistest suhetest, usust, maastikust, elukorraldusest. Näitusele üles seatud pildid on privaatsed, loomulikud, siirad. Fotograaf on tabanud ka kohati selles ühiskonnas lubamatuid momente. Nagu näiteks afganistani naise naeratuse, mis on ju alati varjatud näokatte taha, ning vaid meestele lubatud mošeeteenistusi. Imelisi elamusi pakuvad maastikufotod võimsatest mägedest ja üllatavatest veekogudest, riisipõldudest. Hästi on fotograafi silm tabanud kohalike meeste harrastusi: koerte kaklusi, kukkede võitlusviha ja hobuste rivaalitsemisi. Neis on viha, kirge, võidu- ja saamahimu.

Lapsed tunduvad olevat pildimeistrite n-ö meelisjäädvustusobjekt. Õnne Pärli piltidel on afganistani lapsed koolis õppimas, hagu vedamas, pulmas tantsimas. Kui erinevad on nende laste sillutamata teed, unistused, naeratused ja pilgud võrreldes meie lääne ühiskonna kasvandikega. Aga nii peabki olema. Kuigi oleme kõik ühe mandritüki peal, on meie maailmad võrreldamatud. Selles peitubki osa selle näituse võlust. Siinkohal peab ainult ütlema, et tundmata teisi kultuure, ei saa me hukka mõista ja arvustada neid, kelle maailmapilt on meist erinev. Tuleb vaid minna vaatama kas või seda näitust ja aduda, et Afganistan saab ka lääne ühiskonna ideaalideta hakkama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)