Vilsandi rahvusparki esitleti edukalt EAS-i konkursil (5)

Vilsandi rahvusparki esitleti edukalt EAS-i konkursil

VILSANDI TUTVUSTAJAD: (vasakult) Maarika Toomel, Jaan Salong, Sirje Salong, Lii Muru, Kärt

27. mail tehti Tallinna Lillepaviljonis kokkuvõtteid Ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) pea neli kuud väldanud konkursist “Eesti avastamata aarded 2009: turism ja kaitsealad”. Kohalik konkurss oli osa üleeuroopalisest ettevõtmisest, milles osaleb 22 riiki. Vilsandi rahvuspargi esitas konkursile MTÜ Meremaa. Peale Meremaa osalesid projekti töörühmas ka kohalikud ettevõtjad, rahvuspargi ja omavalitsuse esindajad.

Vastavalt reglemendile oli konkursi eesmärgiks tunnustada sihtkohti, mille väärtuseks on kaitseala ning kus arendatakse turismitooteid, arvestades kaitstavate piirkondade eripära, kohalike elanike kaasamist ja külastajate vajadusi. Võistlema oodati säästva arengu printsiipidel põhinevaid turismitooteid.

Huvi Vilsandi vastu oli suur

Lillepaviljonis toimunud lõppvoorus esitasid meremaalased visiooni säästvast ja loodusturismist Vilsandi rahvuspargis ning tutvustasid ka meie uusi loodusturismitooteid
Lisaks allakirjutanule käisid Tallinnas ka kohalikud käsitöömeistrid Sirje ja Jaan Salong, kes näitasid saarlaste näputööd ja õpetasid huvilisi võrku lappima. Pakkusime ka kuivatatud ja ahjukala ning Saaremaa võid-leiba. Loomulikult paistsid saarlased silma oma kaunite rahvariietega. Kohalolnute huvi meie vastu oli tõesti suur!
MTÜ Meremaa kulu ja kirjadega valmis esituse ilmestamiseks ka slaidiprogramm sihtkoha väärtustest ja loodusturismi võimalustest meie saja-aastasel kaitsealal.

Toodetest esitati komisjonile Eesti ökoturismi ühenduse EHE-kvaliteedimärgiga tunnustatud pärimusmatka Soeginina pangale ja kummipaadiseiklust Vilsandi rahvuspargi saarestikus ning MTÜ Uustlu värk! turismitoodet “Piimalambad ja seenevärvid”.

Napi edumaaga võit Soomaale

Tihedas konkurentsis valiti pika kaalumise järel võitjaks Soomaa rahvuspark. Kui rääkisime rahvusvahelise žürii liikmetega, avaldasid kõik neist arvamust, et olime Soomaal väga kannul ja kohati isegi ees. Kuid lähtuvalt konkursi eesmärgist (tunnustada sihtkohta, mis oleks valmis vastu võtma ka väliskliente) sai Soomaa seekord täiesti teenitult võidu.

Saarlaste kohta öeldi vestlusringis, et oleme väga lühikese ajaga (sisuliselt vähem kui poole aastaga) teinud ära väga suure töö ning toonud Vilsandi rahvuspargi ja koos sellega ka Saaremaa Eesti loodusturismi sihtkohtade kaardile. Kuid see on alles pika tee algus.

Konkurentidel oli suurem kogemus

Võrdluseks: Soomaal on loodusturismi arendamisega tegeletud rahvuspargi algusest alates, st 15 aastat, tegutseb koostöövõrgustik, olemas on kaasaegne, interaktiivne koduleht.

Miinusena mainiti meie puhul rahvuspargipoolse toe vähesust ning ka seda, et Vilsandi rahvuspargi kodulehekülg vajaks kiiret täiendamist ja uuendamist.
Välis- ja ka kohalike ekspertide sõnul rõhutati just individuaalkliendile kättesaadavate teenuste olulisust. Ettetellitud gruppide vastuvõtuks oleme me ju ikka valmis, kuid kas ja kuidas ette teatamata saabunud individuaalklient teenustest ja infost osa saab, on juba hoopis teine asi.

Allakirjutanu tänab projekti meeskonda ja eriti MTÜ Meremaa liikmeid, kes olid kogu selle pika protsessi juures väga professionaalselt abiks ja toeks. Nendeta poleks meil seda võitu.

Maarika Toomel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)