Suursaadikud peavad saarte rikkuseks rahu ja vaikust

Suursaadikud peavad saarte rikkuseks rahu ja vaikust

SAADIKUD KAALIS: Eile külastasid Saaremaal viibinud suursaadikud Kaali meteoriidikraatrit. Giidi selgitusi kuulavad teiste hulgas ka Suurbritannia suursaadik Peter Leslie Carter (taga vasakul) ja Rootsi suursaadik Jan Palmstierna (paremal).
Raul Vinni

Tallinnas resideeruvad suursaadikud peavad Saare maakonna suurimaks rikkuseks rahu ja vaikust ning näevad suurt potentsiaali nii turismi arendamisel kui ka ettevõtluses.

Peale kauni looduse avaldasid Saaremaad külastanud suursaadikutele muljet siinsed ettevõtted, kes on leidnud tegutsemiseks oma niši ning ekspordivad toodangut ka Eestist väljapoole.

Rootsi suursaadik Jan Palmstierna rääkis Oma Saarele, et teda üllatas Nasval asuv laevaehitusettevõte Baltic Workboats. Saadikud külastasid ettevõtet eile, kui anti üle Rootsi veeteede ameti tellimusel ehitatud lootsilaev.

Esimest korda Saaremaal viibinud Iirimaa suursaadik Thomas Bolster kinnitas, et tunneb ennast siin väga koduselt. “Iirimaad ja Saaremaad võrreldes näen ma palju sarnasusi, näiteks on mõlemad väga rohelised,” lisas ta. “Ehkki Eesti talv on pikk, siis niipea kui puud hakkavad lehte minema, on siin täiesti uskumatu – väga palju erinevaid taimi ja suured metsad,” rääkis Bolster.

Iirimaa suursaadiku arvates on Saaremaal suur potentsiaal turismi sihtkohana. “Aastakümneid käisid inimesed puhkusel olles enamasti päikest otsimas, kuid nüüd on puhkuse veetmise võimaluste osas toimunud huvide eristumine,” ütles Thomas Bolster.

Bolster peab Saaremaa suurimaks väärtuseks siinset rohelisust ja vaikust. “Iirimaal on elutempo viimase 15–20 aasta jooksul muutunud üsna kiireks. Nii et mind ei üllataks, kui iirlased avastavad enda jaoks Saaremaa ning siinse rahu ja vaikuse puhkuse veetmiseks,” rääkis Iirimaa suursaadik Oma Saarele.

Ka Suurbritannia suursaadik Peter Leslie Carter peab Saare maakonna puhul peamiseks ilu ja rahu ning rikkumata loodust, mida ei leia tänapäeval Euroopas just sageli.

“Tõin tänavu mai alguses Saaremaale oma kaks sõpra, kes elavad Londonis kiiret elu. Nad nautisid saarel valitsevat rahu ja vaikust ning seda, et said siin segamatult olla,” rääkis Carter.

Tema sõnul on saartel palju võimalusi spetsialiseerunud turismile, näiteks ökoturism, matkamine, metsad, loomad, linnud, keskaegsed kirikud, kultuuritraditsioonid. “Seda kõike peaks promoma, et aidata kaasa Saaremaa ja Muhu ja teiste saarte muutumisele aastaringseteks turismi sihtkohtadeks,” ütles Peter Leslie Carter.

Suurbritannia ja Saaremaa koostöö hea näitena tõi suursaadik GoodKaarma talu, mille omanikud on britt Stephen Greenwood ja saarlanna Ea Velsvebel Greenwood. Kiidusõnu jätkus Peter Leslie Carteril ka AS-ile Baltic Workboats. “Ettevõte ja sealsed tehnilised oskused on näide sellest, kuidas Saaremaa kasutab edukalt ära oma eeldusi – merd ning teadmisi laevaehitusest ja laevandusest.”

Belgia suursaadik Nicolaas Buyck pidas kõige tõenäolisemaks koostööd saarlastega kultuurisfääris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)