Saarlased pääsevad prügilast (2)

Saarlased pääsevad prügilast

UUS JÄÄTMEJAAM: Kudjapele tulevad jäätmete kokkukandepunkt, sorteerimisjaam ja ümberlaadimisjaam. Mais kuulutas Saaremaa Prügila välja avaliku konkursi jäätmekeskusele operaatorfirma leidmiseks. Keskuse operaator peaks selguma hiljemalt jäätmekeskuse käikuandmiseks.
Saaremaa Prügila

Saare maakonnas tekkinud jäätmeid hakatakse koguma käesoleva aasta septembris valmivasse Kudjape jäätmekeskusse, kus jäätmed sorteeritakse, pressitakse ning veetakse seejärel mandrile.

“Suurem osa kaupadest, mille tarbimise tulemusena Saare maakonnas jäätmed tekivad, on ju toodud mandrilt. Las see prügi läheb siis ka sinna ladestamisele,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi eelmisel nädalal toimunud Kudjape jäätmekeskuse sarikapeol.

Ministri hinnangul on Saare maakonnas pärast pikki vaidlusi leitud jäätmemajanduse probleemide lahendamiseks mõistlik ja tänapäevane lahendus.

“Arusaam, et kõik, mis inimestest üle jääb, tuleb tingimata prügilas ladestada, on aegunud. Kuna Saaremaal on ladestusala asemel jäätmekeskus, peaksid inimesed rohkem mõtlema sellele, et prügilasse viidavaid jäätmeid oleks nii vähe kui võimalik,” rääkis Jaanus Tamkivi Oma Saarele.

“Tagantjärele tarkus võib näidata, et ehk ongi sobiva ladestusala puudumine maakonnas saarlaste jaoks parem,” lisas ta.

Saaremaa Prügila OÜ nõukogu esimehe, Kuressaare abilinnapea Kalle Koovi sõnul alustab Kudjape jäätmekeskuse jäätmete ümberlaadimisosa tööd tänavu 17. juulist. Siis hakatakse segaolmejäätmeid kokku pressima ning korraldama nende transporti Pärnumaal asuvasse prügilasse.

Jäätmekeskus tervikuna valmib käesoleva aasta septembris, mil saab alustada ka liigiti kogutud jäätmete järelsorteerimist.

Ladestamisele kuuluvad jäätmed viiakse Pärnumaale Paikre prügilasse ning taaskasutatavad ja ohtlikud jäätmed vastavatesse ettevõtetesse lõppkäitlemisele.

Hiljemalt 16. juuliks tuleb sulgeda kõik ebaseaduslikud ja keskkonnaohtlikud prügilad. Nende hulka kuulub ka Kudjape prügila, kuhu hakati jäätmeid ladestama 1970-ndate aastate alguses.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ütles, et kui 1990. aastal oli Eestis prügilaid 350, siis pärast 16. juulit jääb riiki vaid viis kaasaegset prügilat.
Keskkonnaministri sõnul näitavad arenenud jäätmemajandusega Euroopa riikide kogemused, et prügilasse jõuab tekitatud jäätmete massist vaid 4–5%. Eestis läheb praegu ladestamisele umbes 2/3 jäätmetest.

“Tulevikusuund prügimajanduses ei ole jäätmete ladestamine, vaid liigiti kogumine ja taaskasutus, sealhulgas ka põletamine,” ütles minister.
Kudjape jäätmekeskuse rajamiseks kulub kokku ligikaudu 46 miljonit krooni. Sellest 37,6 miljonit tuleb Sihtasutuselt Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ning ülejäänud osa rahastavad OÜ Saaremaa Prügila omanikomavalitsused Kuressaare linn, Kaarma vald ja Pihtla vald.

Omafinantseeringu jaoks taotles OÜ Saaremaa Prügila KIK-ilt pikaajalist laenu mahus kuni 9 miljonit krooni. Eelmise nädala reedel allkirjastasid OÜ Saaremaa Prügila juhatuse esimees Mihkel Paljak ja KIK-i juhataja Kalev Aun ka vastavasisulise lepingu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 96 korda, sh täna 1)