Leedo võitis kohtuvaidluse veebi-kommentaaride üle (6)

Riigikohus jättis eile muutmata ringkonnakohtu otsuse, mille kohaselt peab internetiportaal Delfi hüvitama Vjatšeslav Leedole isiklike õiguste rikkumisega tekitatud mittevaralise kahju 5000 krooni.

Riigikohus nõustus alama astme kohtute seisukohaga, et Delfis 2006. aasta 24. jaanuaril avaldatud artikli “SLK lõhkus plaanitava jäätrassi” juures ilmunud 20 kommentaari on oma vulgaarse, inimväärikust alandava ja ähvardusi sisaldava iseloomu tõttu au teotavad.

Riigikohus leidis, et kostja tegevus kommentaaride avaldamisel ei ole üksnes tehnilise, automaatse ja passiivse iseloomuga.

Riigikohus märkis, et kommentaaride arvust sõltub kostja portaali külastuste arv, sellest aga oleneb omakorda reklaamist teenitav tulu.

“Seega on kostja kommentaaride lisamisest majanduslikult huvitatud. See, et kostja ei ole kommentaari koostajaks, ei tähenda, et kostjal ei ole kontrolli kommenteerimiskeskkonna üle. Kostja kehtestab kommenteerimiskeskkonna reeglid ning teeb selles muutusi, kui neid reegleid rikutakse,” kirjutab riigikohus otsuses.

Delfi juhatuse esimees Andrus Raudsalu teatas, et ettevõte kaebab otsuse Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

Leedot esindanud vandeadvokaat Ants Nõmper ütles, et Inimõiguste Kohtusse ei saa kaevata mitte ühe konkreetse kaasuse peale, vaid ainult riigi peale tervikuna.

Nõmper on riigikohtu otsusega rahul: “Vähe oli neid, kes enam kui kolm aastat tagasi arvasid, et portaalid peavad vastutama avaldatud info eest.

Keegi ei arva ju, et pabermeedias on rõve sõim lubatud, kuid keset internetibuumi tundus enamikule, et normaalsed ühiskonnaelu reeglid virtuaalses maailmas ei kehti.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)