Tarand võidutses ka Saare maakonnas (7)

Tarand võidutses ka Saare maakonnas

 

Pühapäevastel europarlamendi valimistel suurima üllatuse serveerinud Indrek Tarand sai oma rohkem kui 100 000 häälele lisa ka Saaremaalt. Eesti madalaima valimisaktiivsusega maakonnas võttis Tarand kindla võidu.

“Rahvas on rääkinud ja otsused langenud,” kirjutab kogu Eesti ulatuses vaid 1000 häälega valimiste võitjale Keskerakonnale alla jäänud Indrek Tarand oma blogis.

“Olen pisarateni liigutatud tänase tulemuseni jõudmisel mulle osaks saanud toetuse ja mõistmise eest.”

Politoloogidele arvamusele tuginedes, et Tarand võttis peamiselt protestimeelsed hääled, võib Saare maakonna kohta öelda, et siin võitis protestivaim. Lisaks Tarandile sai korraliku häältesaagi ka Keskerakond, kes Saare maakonnas seni üleliia populaarne pole olnud.

Saare maakond paistis silma ka madala valmisaktiivsusega. Kui kogu Eestis käis valimas 43,2 % valijaskonnast, siis Saare maakonnas küündis see number vaid 32,2 protsendini.

Samas oli see protsent kõrgem kui viis aastat tagasi toimunud valimistel.

Hääli said kõik

Ainsana Saare maakonnas üle 2000 hääle kogunud üksikkandidaadina Brüsselisse saada proovinud Indrek Tarand sai siin ligi poole rohkem hääli kui näiteks Reformierakond ning kolmandiku võrra rohkem kui Keskerakond.
Vähim hääli sai siinsete valijate käest Vene Erakond Eestis kelle saagiks jäi täpselt üks hääl.

Hääli said kõik valimistel esindatud olnud rühmitused ja üksikkandidaadid. Nii kogus saarlaste käest viis häält üks pronksiöö kangelastest Dimitri Klenski, alla kümne hääle said ka näiteks enamusele täiesti tundmatud nimed üksikkandidaatidena üles astunud Juri Žuravljov ja Märt Õigus.

Parteidest esines kõige kehvemalt Vasakpartei, kes oma kaheksa häälega samuti allakümneliste punti jäi.

Kas poliitmaastik muutub?

Olgugi et tegu oli vaid europarlamendi valimistega, ei saanud Saare maakonnast väga head tulemust siin seni erinevatel valimistel populaar-semad olnud Reformierakond ja IRL.

Maapiirkondades kukkus täiesti läbi Rahvaliit. Samas tegid ka Saaremaal neljanda koha väärilise tulemuse seni siin suhteliselt tagaplaanil olnud sotsiaaldemokraadid.

Keskerakonna Saaremaa piirkonna juhi Kalle Laaneti arvates on sügiseni siiski pikk aeg ning oluliselt mõjutab neid tulemusi meie majandusolukord.
Samas kujuneb valimisaktiivsus tema arvates sügisel oluliselt suuremaks, kuna siis on ikkagi tegu isikuvalimistega. “Saarlased lihtsalt on passiivsed ja arvavad, et häälega ei mõjuta protsesse,” kommenteeris Laanet siinset madalat valimisaktiivsust.

Keskerakonna tulemuse kohta arvas Laanet, et järelikult teevad nad õigeid asju, kui rahvas oma hääle neile usaldab.

Europarlamendivalimistel kandidaadina üles astunud, kuid isegi mitte teoreetilist võimalust Brüsselisse pääseda omanud Urve Tiidus jäi tulemusega rahule.

“Tegin Reformierakonna meeskonnas tööd, et Kristiina Ojuland saaks Euroopa Parlamendi liikmeks, see õnnestus ja olen rahul,” ütles Tiidus, arvates, et nendel valimistel tehti palju otsuseid just emotsioonide ajel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)