Saaremaa kinnisvaraturg tehingumahtudelt üllatavalt stabiilne

Üldiselt on Eesti kinnisvaraturule viimase aasta jooksul olnud iseloomulik tehingumahtude ja hindade vähenemine. Saaremaa kinnisvaraturg on küll aasta jooksul kaasa teinud hinnalanguse, kuid tehingumahtudelt on see olnud üllatavalt stabiilne.

Kui võrrelda käesoleva aasta esimest viit kuud eelmise aasta sama perioodiga, siis 2008. aasta võrreldaval perioodil tehti tehinguid 388 000 000 eest, 2009. aastal on neid siiani sooritatud vaid 183 000 000 krooni eest. Teisalt tehti eelmise aasta esimese viie kuuga 644 ostu-müügi tehingut, samas kui käesoleval aastal on neid sooritatud juba 693. Seega saab rääkida tehingumahtude stabiliseerumisest.

Andmeid kõrvutades on näha, et keskmine tehinguväärtus on aastataguse perioodiga võrreldes vähenenud 60% võrra. Tõenäoliselt jätkub hindade langus lähima 2–3 kvartali jooksul veelgi, enne kui saab rääkida hinnalanguse peatumisest, kuid tehingute stabiilne arv viitab püsivale nõudlusele.

Lähenev suvi elavdab kinnisvaraturgu

Kevad ja lähenev suvi on toonud sarnaselt eelnevatele aastatele kaasa suurenenud huvi kinnisvara vastu. Küll mitte nii suures ulatuses kui eelnevatel aegadel, kuid siiski olulisel määral.

Kuna Saaremaa ja Muhu on suvituspiirkonnad, on aktiivsemad huvilised välismaalased ja mandrieestlased. Samas peab tõdema, et välismaalastest klientide osakaal on suuresti langenud. Kinnisvaraturul toimetavad ka saar-lased ning siingi on märgata suurenenud huvi korterite ja majade vastu.

Nii saarlaste kui ka suvitajate poolt nõutud kaup on üürikorterid. Kui siiani eelistati kinnisvara üürimise asemel osta, siis täna ei vasta nõutav omafinantseering ja sissetulekute tase paljudel juhtudel panga kehtestatud tingimustele. See omakorda on toonud kaasa kasvanud huvi üüripindade vastu. Kuid see ei tähenda, et üürikorteri eest võiks küsida mistahes hinda.

Ajad, mil korteri eest võis küsida mõnel juhul isegi kümneid tuhandeid, on tänaseks möödas ja turuhinnast kõrgema hinnaga pakutavad üürikorterid lihtsalt seisavad, samas kui mõistliku hinnaga korterid lähevad kohe kaubaks.

Kinnisvara ostetakse turuhinnaga

Hetkel on kinnisvaraportaalides rekordarv müügikuulutusi ja ostjatel suurepärane võimalus valida. Selgelt on märgata nõudlust odavamate korterite järele, samuti pakuvad suvitajatele huvi soodsa hinnaga väikesed suvilad ja odavamad remonti vajavad maamajad.

Paljudel juhtudel on kinnisvarahinnad läbi teinud olulise hinnakorrektuuri, kuid leidub siiski ka neid pakkumisi, mis on endiselt kahe aasta tagusest hinnaklassist. Mõni müüja lihtsalt ei saa või ei tahagi aru saada, et need ajad on möödas, kui “äkki keegi tuli ja ostis”. Tõsise müügisoovi korral tuleb kinnisvarale määrata majanduses ja kinnisvaraturul valitsevast olukorrast lähtuv õige turuhind.

Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et uus majanduskeskkond on ühest küljest kaasa toonud muutused tarbijakäitumises, teisest küljest pakub uus aeg aga võimalusi, mis eelnevatel aastatel puudusid.

Heidi Puppart, LVM Kinnisvara Kuressaare juhataja

LVM Kinnisvara Kuressaare nüüd uuel aadressil – Tallinna tn 11.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)