Tiina Tang: kes kevadel salongiukse avab, võib ka šampusepudeli avada (12)

Tiina Tang: kes kevadel salongiukse avab, võib ka šampusepudeli avada

 

Tiina Tang on juuksuriametit pidanud 22 aastat ja pole sellest tööst veel tüdinud. “Ma olen vahel tööl käimisest väsinud, aga mitte kunagi juuksuriametist,” ütleb ta. 15 aastat tagasi asutas Tiina koos ametikaaslase Ruth Rahnikuga oma firma, mis asub otse südalinnas ja kannab kaunist nime Kuldne Juus.

Kas oma firma asutamine 15 aastat tagasi oli õige otsus?
Õige kindlasti. Firma asutamine ei olnud üldsegi keeruline, selleks oli vaja ainult tahtmist ja pealehakkamist. Alustasime maavalitsuse maja ühes väikeses ruumis, sissepääsuga maja tagumiselt küljelt. Kolm aastat pidasime seal vastu, siis õnnestus saada suuremad ruumid, kus asume tänase päevani.

Meil töötab kaheksa juuksurit, kes kõik on ka füüsilisest isikust ettevõtjad (FIE-d). See tähendab, et nad teenivad ise oma koha välja. Firma ülesanne on tagada neile igati normaalsed töötingimused ja kanda halduskulud.

Ja omanikud on kõvasti kasumit teeninud?
Kasumist on asi kaugel, aga me oleme 15 aastat tulnud oma tegemistega kenasti ots otsaga kokku. See ei ole mitte halb tulemus. Peale selle on meil Ruthiga see eelis, et oleme ju enesele kindlustanud kindla töökoha kesklinnas. See on praegusel ajal juba suur pluss.

On teie firmas kõik juuksurikohad täidetud?
Meil on üldiselt väga püsiv kaader ja väga tore kollektiiv. Üks suurem äraminemine toimus, kui spaa Saaremaa Valss võttis iluteenindajaid tööle FIE-dena, siis läks meilt nii mõnigi kosmeetik ja juuksur. Seejärel oli meie majas üks suur titebuum. Ega ma tea, mis nüüd järgmiseks tuleb, aga praegu tundub küll, et kõik hoiavad oma kohta väga.

Mõned kurdavad, et Kuressaares on juuksuritest suur puudus.
Juuksureid on täiesti piisavalt, liiga palju on Kuressaares aga juuksuriärisid. Need kõik tahaksid ju, et nende juuksurikohad oleksid täidetud, paraku napib kliente. Juuksuritest tuleb puudus kätte ainult jõulude-aastavahetuse ning koolide lõpetamise aegu. Muide, tuleval aastal lõpetab Kuressaare ametikoolis 16 noort juuksurit ja eeloleval sügis-talvel on nad kõik meie juuksuriäridesse praktikale tulemas.

Kas juuksur teenib piisavalt?
Mõni aeg tagasi täiesti normaalselt, kindlasti rohkem kui näiteks poemüüja. Nüüd on aga ka meie sissetulekud tublisti langenud. Ei tahaks küll midagi hullu ennustada, aga kes järgmisel kevadel oma salongiukse lukust lahti keerab, et kliente teenindada, see võib selle puhul ka šampusepudeli avada, sest eelolev talv tuleb raske. Aga ärme hetkel muretse, ees ootab rõõmus ja töörohke suvi.

Mis on teie ameti juures kõige olulisem?
Tuleb oma kliente hoida. Selleks peab juuksur suutma olla alati positiivne, heatujuline, tähelepanelik. Ja loomulikult väga täpne, st pidada kinni kokkulepitud kellaaegadest. Ilma selleta tänapäeval enam hakkama ei saa.

Ilmselt on juuksuril kliente ja nende soove seinast seina.
Minu juurde on tuldud sooviga saada täpselt selline soeng nagu oli eelmisel õhtul seebiseriaali kangelannal. Kui selgus, et mina polegi seda seriaali vaadanud, oli klient pettunud. Sedagi on juhtunud, et juuksurile ulatatakse pilt kauni soenguga iludusest ja klient soovib omandada just sellise väljanägemise.

On säärane soov siis alati ka täidetav? Kas olete pidanud kasutama ka ümberveenmisoskust?
Ümberveenmist on ette tulnud küll. Sa pead ikka inimesele näkku vaatama ja siis oma soovitused andma. Juuksuril tuleb ju arvestada selle materjaliga, mis kliendil peas on. Mõnikord tuleb klienti veenda ka selles, et tema soov just kõige targem ei ole. Näiteks kui noor daam, kel on ilusad pikad juuksed, on tulnud mõttele end siiliks pügada…

Juuksur peab ennast ilmselt pidevalt koolitama, hoidma kursis soengumoe uudistega.
Koolitusvõimalusi on piisavalt palju. Aga kuna meie salongis töötavad kõik juuksurid FIE-dena, siis on koolitustel käimine iga töötaja oma asi. Kui inimene tahab sel alal töötada ja oma kliente säilitada, peab ta kogu aeg olema kursis kõige uuega. Koolitusi pakuvad kõik juuksuritooteid maale toovad firmad.

Kuldne Juus kasutab Goldwelli ja Schwartzkopfi tooteid. Ma ise osalesin viimati koolitusel Hispaanias Valencias, see oli väga huvitav ja hariv. Koolitajaid kutsume ka siia kohapeale. Üks selline firmasisene koolituspäev oli meil just sel neljapäeval.
Võimalusi eneseharimiseks on väga palju, kuid kõik need loomulikult maksavad. Näiteks sel sügisel oleks võimalik sõita Las Vegasesse, kuid osavõtutasu on 45 000 krooni…

Läheme nüüd siis selle kõige huvitavama küsimuse juurde – mida uut pakub soengumood tänavu?
See, mida moeloojad pakuvad, on nii julge ja ekstravagantne, et saarlastele saab sealt pakkuda ainult mõningaid nüansse. Kui möödunud aastal oli moes ja väga populaarne šokolaadpruun värvitoon, siis nüüd hakkab see ära kaduma. Tänavu on moes hästi ergud värvid, väga kontrastsete salkudega. Näiteks tumelilla pea ja erkoranž tukk. Kindlasti jätkavad oma võidukäiku blondiinid, välja tuleks jätta kriitvalge ja vesinikblond, domineerivad rahulikud ja loomulikud toonid.

Moes on paksud tukad, kas viltu või otse lõigatud. Kuklajoon on hästi ümar ja paks. Kui seni olid trendiks ettepoole pikenevad lõikused, siis nüüd hakkab see tasapisi taganema. Pikki juukseid lõigatakse tugevalt ja järsult, ilma et juukseotsi õhukeseks lõigataks.
Peosoengus kasutatakse palju patsitehnikat. Kooli lõpupeole on trendikas minna pikkade lahtiste lokkidega.

Aga vanemad daamid? Mida neile pakute?
Neile soovitan poisipead, mis teeb iseenesest nooruslikumaks. Kuid siin tuleb arvestada olemasoleva juuksematerjaliga. Ka vanemad inimesed võiksid ette lõigata tuka. Vanemad daamid teevad ka lokke, sest siis on kerge soengut korras hoida.

Ja mehed? Vanasti oli ainus probleem, kas randiga või randita.
Meestel on moes natuke pikem lõige ja samamoodi paksem tukk nagu naistel. Lõikuse piirjooned on paksemad, konkreetsed ja täpsed. Püstised tukad hakkavad ära kaduma.

Kas pruudisoeng on iga juuksuri unistus?
Oleneb juuksurist, mõned väldivad seda, sest see on väga palju tööd, aega ja materjali nõudev. Ühe pruudisoengu jaoks kulub ligi 2,5 tundi, mõnikord läheb koos pruudi riietamisega aega veel rohkemgi. Mulle enesele pruudisoengud meeldivad, sest siin saab kasutada oma fantaasiat. See on kui kunstnikutöö. Parim hetk selles töös saabub siis, kui pruudile tuleb järele tulevane armastav mees või isa, kes peab tütre altari ette saatma, ning kõik on tulemusega rahul ja ütlevad mulle õnnelikult aitäh. See on hetk, mille nimel tasub seda tööd ette võtta.

Kas värvimine kahjustab juukseid?
Eks ta ikka kahjustab. Oleneb muidugi värvist. Kui värvitakse halle juukseid, siis peab kasutama tugevamat värvi, mis muudab ka juuksestruktuuri. Aga tänapäeval on olemas igasuguseid hooldusvahendeid, maske, raviseerumeid, mis hoiavad asja tasakaalus. Kui neid aktiivselt kasutada, siis ei hakka juukseotsad katkema.

Paljud hoiavad raha kokku ja värvivad juukseid kodus ise.
Kauplustes on saadaval tõesti väga suur valik püsivärve ja kergvärve. Poes müüdavad püsivärvid on tehtud sellised, et kataksid 100% igasuguse algmaterjali. Need on väga tugevad ja seetõttu kahjustavad juukseid ka rohkem. Juuksuriäris juuksur aga arvestab just konkreetse kliendi juustega ja segab selle põhjal kokku vastava tugevusega värvisegu, mis kahjustab juuksestruktuuri kindlasti vähem.

Olete 22 aasta jooksul mõne pea ka ära rikkunud?
Kord eksisin värviga. Tulemuseks oli inetu ja vana paruka värvi lilla… Õnneks olid need minu oma juuksed. Kiirelt leidsime kapist uue värvitooni ja kõik lahenes õnnelikult.

Minu peale on ka politseile kaevatud. Oli üks vanem daam, kes käis pidevalt linnas ringi ja kontrollis kõike. Ta näitas mulle kataloogist värvi ette ja lasi oma pea ära värvida. Pärast seda oli ta politseis esitanud minu peale kaebuse, et juuksur Tiina maavalitsuse alt värvis tema pea mustaks. Aga see proua oli nii tuntud, et politseil oli terve tema kaebuste kataloog ja seda ta täiendas iga päev… Tookord lahenes see lugu kenasti ja mõne aja pärast külastas ta meie salongi taas.

Mis inimene on juuksur Tiina Tang?
Täiesti tavaline eesti inimene, kel on linnas korter ja maal kodu. Meie pere maakodu asub kauni Karujärve ääres. Järvele nii lähedal, et talvel ei saanud maamõõtmist teha – piirikivi asus jäätunud vees.
Mul on kaks poega: Tanel on 20 ja õpib Eesti maaülikoolis, Mihkel on 9-aastane. Abikaasa Andres töötab Saare Erekis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 266 korda, sh täna 1)