Eesti jõudis mais deflatsiooni

Statistikaameti teatel ulatus aastane hinnalangus tänavu mais 0,3 protsendini, kuuarvestuses püsisid hinnad samal tasemel.

Aprillis oli aastane hinnakasv 0,3, märtsis 2 ja veebruaris 3,4 protsenti.
Amet märkis, et tarbijahinnaindeksi langus võrreldes eelmise aasta sama kuuga fikseeriti Eestis esmakordselt. Deflatsiooni ennustasid Eestile maiks varem ka analüütikud.

Sealhulgas olid kaubad eelmise aasta maiga võrreldes 2,3 protsenti odavamad ja teenused 3,6 protsenti kallimad. Kaupadest olid toidukaubad 0,8 protsenti kallimad ja tööstuskaubad 4,9 protsenti odavamad.
Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid eelmise aasta maiga võrreldes 4,3 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad langesid 1,6 protsenti.

Eelmise aasta maiga võrreldes mõjutasid indeksit enim kokku 18,6% kallinenud alkohoolsed joogid ja tubakatooted, 21% odavnenud mootorikütus ja 5% odavnenud toit. Toidu hinnalanguse mõjust üle poole andsid 14,8% odavnenud piim ja piimatooted.

Mais mõjutas tarbijahinnaindeksit eelmise kuuga võrreldes kõige rohkem mootorikütuse kallinemine ning soojusenergia ja toidu, eriti piimatoodete, jätkuv odavnemine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)