Ühendriikide esindaja Eestis: Saaremaa on väga eriline koht

Ühendriikide esindaja Eestis: Saaremaa on väga eriline koht

 

Kolmapäeval ja neljapäeval viibis Saaremaal Ameerika Ühendriikide saatkonna ajutine asjur, praegu Eestis suursaadiku ülesandeid täitev Karen B. Decker, kes avas Kuressaares kunstinäituse ning külastas maakonna keskraamatukogu ja Muhu põhikooli. “Ilmselt ei ole mõtet saarlastele öelda, et te peaksite Saaremaa üle uhked olema. Lühikese visiidi jooksul olen ma tundnud, et tegemist on väga erilise kohaga. Ma tulen järgmisel nädalal Saaremaale tagasi ning juulikuus toon siia ka oma vanemad,” ütles Karen B. Decker intervjuus Oma Saarele.

Mis teid Saaremaale tõi?
Minu visiidi peamine eesmärk oli avada Kuressaare Raegaleriis ameerika kunstniku Irena Baruch Wiley näitus. Tegemist on aastatel 1938–1940 Eestis USA suursaadikuks olnud John Cooper Wiley abikaasaga.

Kohtusin ka linnapea Urve Tiidusega, kes rääkis mulle Kuressaarest ning linna arendamisest ja turismi olulisusest Saare maakonnas. Põgusalt tuli juttu ka sellest, kuidas saatkond saaks kaasa aidata Ameerika turistide Saaremaale toomisele.

Külastasin Saare maakonna keskraamatukogu, vaatasin üle neli aastat tagasi avatud Ameerika teabepunkti ning viisin sinna samas saatkonna poolt ka uusi raamatuid.
Samuti tutvusin Muhu põhikooliga, mille õpetajad ja õpilased on aastaid osalenud USA juhitavas rahvusvahelises keskkonnaprogrammis GLOBE. Muhu on programmis osalevatest Eesti koolidest üks tublimaid.

Millised on teie esimesed muljed Saaremaast ja saarlastest?
Ma olen Saaremaal esimest korda. Kõik eestlased ja ameeriklased ütlesid mulle enne siiatulekut, et Saaremaa on ilus ja siinsed inimesed on väga sõbralikud. Neil oli 100 protsenti õigus. Saaremaa on ilus saar ja Kuressaare on kena linn ning inimesed on minu vastu väga lahked olnud.

Mis kasu saab USA saatkond sellest, et on Eestis ka regionaalsel tasandil nähtav ja n-ö kohal?
Me tuletame inimestele pidevalt meelde, et tegemist on USA saatkonnaga Eesti vabariigis, mitte üksnes valitsuse juures Tallinnas. Meie kohuseks on teada võimalikult palju kogu riigi kohta ning jagada Ameerikat kõigi Eesti inimestega. Saatkond püüab olla nähtav ka väljaspool pealinna ning korraldada kultuuriüritusi ja viia ellu projekte Eesti erinevates paikades.

Kuidas hindate USA ja Eesti koostööd regionaalsel tasandil?
Koostöö on suurepärane. Mitmel Eesti linnal on USA-s sõpruslinn ning kaks nädalat tagasi sõlmiti koostööleping Harju maakonna ja Marylandi osariigi vahel. Regionaalse koostöö kõige nähtavam tulemus on raamatukogudes asuvad Ameerika teabepunktid. Praegu on neid Eestis kolm: Kuressaares, Viljandis ja Narvas. Rääkides koostöövõimalustest, on üks valdkond kindlasti turism. Eelmisel aastal moodustasid reisibürood ja lennufirmad ning teised asjast huvitatud organisatsioonid mittetulundusühingu Discover America Estonia, et propageerida Eesti inimestele reisisihina Ameerika Ühendriike.

Millest te Kuressaare linnapeaga rääkisite? Mis valdkonnas peale turismi võiksid USA ja Saare maakond veel koostööd teha?
Rääkisime Minu Eesti mõttetalgutest, kus linnapea Urve Tiidus tuli välja ideega kutsuda Bill Gatesi abikaasa Melinda French Gates Saaremaale. Ma ei arva, et see on utoopiline mõte, pigem on tegemist suure ja hea ideega, kuid selle elluviimiseks tuleb palju tööd teha.

Eesti puhul on kaks teemat, mis võiksid Melinda French Gatesile huvi pakkuda. Üks on IT-keskkond. Eesti on selles osas ülejäänud maailma jaoks suurepärane eeskuju. Kui küsida mõne ameeriklase käest Kansases, Californias või Connecticutis, mida nad teavad Eestist, siis nad räägivad siinsest IT-keskkonnast, mis on palju arenenum kui USA-s.

Teine teema, mis Bill ja Melinda Gatesi huvitab, on globaalne tervishoid. Probleem, mille järgi Eestit teatakse, on AIDS/HIV, seda õnneks mitte küll Saaremaal. Kui ühendada infotehnoloogia ja tervishoid, siis saaks Gateside jaoks huvitava teema.

Mida on USA-l ja ameeriklastel Eestilt ja eestlastelt õppida?
Eestlastelt on palju õppida innovatsiooni alal. Eesti teeb arvutimaailmas paljusid asju, milleks USA veel võimeline ei ole – näiteks see, kuidas eestlased tuludeklaratsioone esitavad, valimistel hääletavad või parkimise eest maksavad. Samuti pakub USA-le huvi biomeditsiin ja selles valdkonnas Tartus tehtav uurimistöö.

Kui rääkida ameeriklastest ja eestlastest, siis üks asi, mida mina olen Eestis olles siinsetelt inimestelt õppinud ning millest ka teistele räägin, on looduse väärtustamine. Tähelepanuväärne on kas või see, et Eestis on palju puutumatut loodust ning sõiduteede ja majadeta alasid, mis on inimestele avatud näiteks seente ja marjade korjamiseks. See on üks valdkond, kus ameeriklastel on eestlastelt palju õppida.

Mis võiks ameeriklasi Saaremaal peale looduse huvitada?
Paljusid ameeriklasi huvitab ajalugu ning eriti just militaarajalugu. Nende jaoks on Saaremaa ja Eesti kindlasti väga huvitavad sihtkohad. Ma olen rohkem kui 20 aasta jooksul külastanud väga palju kindluseid ja losse üle kogu maailma, kuid ma ei ole näinud midagi nii kena, kui seda on Kuressaare linnus.

Kui mina oleksin ettevõtja, siis ma tooksin Saaremaale kruiisilaevu ja teeksin koostööd reisifirmadega, kes korraldavad ringreise erihuvidega turistidele, keda huvitavad näiteks orhideed või militaar-ajalugu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)