Saaremaal teeninud nõukogude piirivalvurid ühinesid internetis (46)

Saaremaal teeninud nõukogude piirivalvurid ühinesid internetis

TAASTAVAD MÄLESTUST: Foorumis omavahel suhtlevad piirivalvurid on üle aastate kohtunud ka silmast silma. Foto on tehtud Moskvas 28. mail 2009 a. Esiplaanil keskel kunagise Kõruse kordoni ülem Vladimir Solntsev.

Üle 100 endises Kingissepa rajoonis aega teeninud ja töötanud piirivalvuri ja ohvitseri on koondunud mälestuste taaselustamiseks ja hoidmiseks rajatud internetifoorumisse.

Eelmise aasta detsembris avatud foorumis on tänaseks tehtud ligi 1600 postitust pea 50 teemal. Meenutatakse elu piirivalves, kuid samas on avatud ka näiteks demblialbum ja proovitakse Saaremaal veedetud aega ilukirjanduslikku vormi panna.

Säilitavad mälestust

“Usun, et lugejad saavad aru, et me siin oma foorumis täna kohtudes justkui naaseksime minevikku, oma nooruse aega,” kirjutab foorumi üks moderaatoreid, endine Kõruse piirivalvekordoni ülem ohvitser Vladimir Solntsev.

Kodulehe looja ja administraator, samuti Kõrusel teeninud Gennadi Židkov rääkis Oma Saarele, et mõte koondada Saaremaal teeninud piirivalvurid ühisesse foorumisse tuli ülevenemaaliselt leheküljelt, kuhu Saaremaal teeninuid sattus. Ühine eesmärk ongi Židkovi sõnul just Kingissepa rajooni piirivalvurite mälestuse säilitamine ja interaktiivse mälestusalbumi koostamine.

“Kurb on tõdeda, et koos viimase Saaremaal teeninud piirivalvuriga kaob ka mälestus aegadest, kui me olime noored ja elasime ühise perena,” kirjutas Židkovi sõnul keegi selle idee idanemise ajal ja pakkus samas välja idee luua oma foorum. “Avab lapselapselaps vana albumi ja loeb, et oli kunagi nüüdseks juba piiritagusel saarel Kingissepa piirivalvesalk ja koos teistega teenis seal tema vanavanaisa…”

Židkovi sõnul on nüüdseks end keskkonna liikmeks registreerinuid juba 123 (eilse seisuga – toim) ning nende hulgas on nii endisi ajateenijaid kui ka ohvitsere. Kõik nad on teeninud Kingissepa piirivalvesalgas, suurem osa neist Saaremaal, kuid osa ka Hiiumaal. Enim registreerunuid, 17, on teeninud Põhja-Saaremaal asunud Kõruse kordonis.
Nüüd elavad nad üle maailma laiali, näiteks Moskvas, Baškiirias, Ukrainas, Kasahstanis ja Hispaanias.

Ühe eesmärgi on lehekülg juba ka täitnud. Koos aega teeninud noormehed, kes olid vahepeal üksteist silmist kaotanud, on nüüd tänu leitud kontaktidele taaskohtunud ka reaalselt silmast silma.
Lehekülje koostaja avaldas lootust, et ehk saab ka Saaremaalt materjale Kingissepa piirivalvesalga ajaloo kohta.

Tagasi Saaremaale

Foorumipostitustest ja piltidest selgub, et üsna mitmed endised Saaremaal teeninud piirivalvurid on üle aastate leidnud siia tagasitee turistina. Endine Kõruse piirivalvekordoni ülem ohvitser Vladimir Solntsev külastas Saaremaad 2005. aastal ning kiidab foorumis saarlaste külalislahkust ja heatahtlikkust. “Kuhu ma Saaremaal ka ei sõitnud, ei kohanud ma kusagil ebasõbralikku ega vaenulikku suhtumist,” kinnitab Solntsev. Tema sõnul on vaid kurb vaadata, et kunagised piirivalvehooned on lagunenud või hoopiski lammutatud.


Teemad

Väljavõte piirivalvurite teemadest foorumis:
– Saaremaa ajakirjanikud tunnevad huvi
– Online-kaamera Kuressaares
– Maitsvast ja tervislikust piirivalvuritoidust
– Kingissepa piirivalvesalga demblialbum
– Kord piilkonnas
– “Mittemagaja” vaatlustornis
– Kuidas komandant saladuse avastas
– “Suleproov”
– Paneme terava sõnaga ohvitseridele pihta

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)