Kuressaarest saagu Eesti jalgpallipealinn (9)

Kuressaarest saagu Eesti jalgpallipealinn

 

FC Kuressaare teatas hiljuti, et korraldab jaanilaupäeval Kuressaares maailma kõige pikema jalgpallimängu looduslikus valguses. Mänguga kavatsetakse alustada juba kell 3 öösel – koidu ajal. Mängida tahetakse seni, kuni palli enam ei nähta ehk keskööni või koguni veel kauem.

Kaugelt vaadates paistab jaanilaupäevane rekordiüritus Kuressaare viimase sammuna teel Eesti jalgpallipealinna tiitli võitmiseks. Läinud hooajal mängis FC Kuressaare edukalt esiliigas ja pälvis seetõttu selleks hooajaks kutse Eesti kõige kõrgemasse liigasse. Meistriliigas on FC Kuressaarel juba nüüd rekordpublik.

Meelitatakse fänne

Muidugi on mõnel Tallinna mängul rohkem fänne kohal, kuid Priit Ruga teatas hiljuti, et avab Saaremaa pealinnas veel ka jalgpallipubi. Tulevikus pidi Kuressaare saama isegi Eesti teise esindusstaadioni. See on kokkuvõttes palju, mida tehakse jalgpalli heaks. Jalgpallifänn võib selle üle vaid rõõmustada.

Eestlased on jalgpallifännid, kuid mänge vaatamas käivad suhteliselt vähesed, naudingut saadakse tihti teleri ees istudes. Suurt hulka jalgpalli-austajaid võib kohata vaid 8000-kohalisel Tallinna A. Le Coq’i staadionil, sedagi siis, kui toimub mõni jalgpalli suurüritus. Kuigi FC Kuressaare fännidest puudust ei tunne, võiks nende arvu suurendada ju alati.

Sellepärast on idee kutsuda inimesi jalgpalli rekordmängule jaanipidustuste ajal igati tervitatav. Kui on neid, kes tulevad kohale selle ürituse pärast, siis suure tõenäosusega tulevad nad saadud elamuse tõttu hiljem taas Kuressaarde ja toetavad kohalikku meeskonda. “Kaheteistkümnenda mehe” tähendust – ma pean silmas fänne, mitte kohtunikke – ei maksa alahinnata.

Rahvapidu jalgpalliga

Kuressaare jalgpalliturniir ei kujune kindlasti tavaliseks muruplatsi pallimänguks või lihtsaks jalgpalliürituseks. Tegemist on pigem rahvapeoga. Võidupüha õhtul tähistatakse Kuressaares, nagu igas teises Eestimaa paigaski, jaaniöö saabumist. Selle aasta jalgpalliturniiriga algab see rahvapidu aga juba varahommikul, päikesetõusu ajal.

Kui rahvuspüha tähistav seltskond võib juba kell kolm klaase kokku lüüa, siis peavad sportlikud jalgpallurid endale peo alles ära teenima. Sel talvel räägiti Eesti meedias, et kõikjal on pidu läbi. Loomulikult peeti silmas kinnisvara- ja tarbimisrallit, mis oli kaasnenud Eesti majandustõusuga. Jalgpalliga tuleb nüüd ilmselt tõeline pidu Saaremaale tagasi.

Saaremaa suviste lühikeste ööde populaarsus on Eesti suurima saare eelis, mille eest ma saarlasi siin Kesk-Euroopas elades kadestan. Siiski ei oleks ma selle peale tulnud, et neil öödel võiks jalgpalli mängida. See idee viib mu mõtted aga selle peale, et maailma jalgpalliföderatsioon FIFA ja tema alluv, Euroopa jalgpalliliit UEFA seda kindlasti ei lubaks.

Teenitud tiitel

Jalgpalliametnikud räägivad pigem sellest, kas staadioni tehisvalgustuse võimsusest piisab mängimiseks või mitte. Sellepärast lülitatakse näiteks meil ka päevasel ajal peaaegu alati staadionilaternad sisse, et muruplatsi piisavalt valgustada. Õnneks võib öelda, et FIFA president Sepp Blatter ja tema juhitava organisatsiooni mehed oma nina igasse jalgpallimängu toppida ei saa.

Igal juhul soovin FIFA pealinnast Kuressaare rekordjalgpallimängule palju jõudu ja loodan, et rekord suudetakse ka saavutada. Kui tuleb ilus ilm ja palju jalgpallureid kokku, siis on Kuressaare endale Eesti jalgpallipealinna tiitli küllaga ära teeninud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)