Radar loob Muhumaal veerandsada töökohta (2)

Radar loob Muhumaal veerandsada töökohta

MAKSAB MITUSADA MILJONIT: Radar pannakse Muhumaal püsti 2012. aastaks.

2012. aastal Muhu saarel endise Liiva sõjaväeosa territooriumil tööd alustav radar parandab Eesti õhuseirevõimekust ja loob 25 uut töökohta.

Eesti kaitseministeerium sõlmis eile 350 miljoni kroonise lepingu Prantsusmaa firmaga Thales-Raytheon Systems kahe keskmaaradari hankimiseks, millest üks pannakse püsti Muhu saarele.
Kaitseministeeriumi hangete osakonna nõunik Märt Mägi rääkis Oma Saarele, et Muhu saarele püstitatakse radar parandamaks Eesti õhuseirevõimekust riigi lääneosas.

Muhu radarile sobivaim

“Uue radariga võidame juurde nägemisulatust Läänemerele ja katame ära ka madalad kõrgused,” selgitas Märt Mägi. Radar Ground Master 403 on võimeline avastama õhusõidukeid kuni 470 kilomeetri kauguselt ja kuni 30 kilomeetri kõrguselt.

Eesti seni ainus 500-kilomeetrise katteulatusega kaugmaaradar asub Lääne-Virumaal Kellaveres. “See justkui peaks kogu Eesti ära katma, aga kuna maakera on kumer ja radarite kasutatavad raadiolained levivad sirgjooneliselt, siis praegu näeme saartel vaid paari kilomeetri kõrgusel lendavaid objekte,” rääkis Mägi.

Et saada ülevaade ka madalamatel kõrgustel toimuvast, pannaksegi püsti uus radar ja Märt Mägi kinnitusel on Muhu saar selle jaoks kõige sobivam asukoht. Teine hangitav radar tuleb 2014. aastal Lõuna-Eestisse.
Muhu radar püstitatakse Liivalt umbes kilomeetri kaugusel asuvasse Levalõpme külla endise sõjaväeosa territooriumile. “Praegu käivad projekteerimistööd ning järgmisel või ülejärgmisel aastal alustatakse infrastruktuuritöödega. 2012. aastal jõuab kohale radar ning siis loodame seda ka opereerima hakata,” selgitas Mägi.

Muhu radariposti juures saab tööd 25 inimest. Tänavu mai alguses kuulutas Eesti kaitseväe värbamiskeskus kahe kõige olulisema – radaritehniku ja radariinseneri – ametikoha täitmiseks välja konkursi.
Värbamiskeskuse peaspetsialist Igor Berjozkin ütles Oma Saarele, et ehkki mai lõpuks laekus umbes 20 avaldust, ei leitud kandidaatide seast sobivaid inimesi.

“Tegemist on kaitseväelastega ja väga kitsa eriala professionaalidega ning Eestis ei ole selliseid inimesi kuigi palju,” selgitas Berjozkin. “Kui kandidaadil on erialane ettevalmistus, siis puudub tal tihti sõjaline väljaõpe ja vajalik auaste või vastupidi,” lisas ta.

Seetõttu on kaitseväe värbamiskeskus pikendanud konkursi tähtaega radaritehniku ja -inseneri leidmiseks 18. juunini.
Igor Berjozkin avaldas lootust, et sobivad inimesed leitakse kiiresti. “Nii radaritehnik kui ka radariinsener peavad enne Muhu radari püstitamist Prantsusmaal ja Eestis vajaliku koolituse läbima, sest hiljem on nende ülesandeks meeskonna ülematena ka ülejäänud personali õpetamine,” rääkis Berjozkin.

Huvitav ja stabiilne töökoht

Enamikku Muhu radariposti juures asuvatest ametikohtadest hakkab kaitseväe värbamiskeskus täitma järgnevatel aastal. Igor Berjozkini sõnul peaksid loodavatest töökohtadest huvitatud noored juba praegu sellele mõtlema hakkama.

“Ajateenistus peaks olema läbitud ja kasuks tuleb see, kui on lõpetatud ka nooremallohvitseri kursus,” rääkis Berjozkin kandidaatidele esitatavatest nõuetest. “Suureks plussiks on, kui kandidaat on saanud ettevalmistuse kõrgemas sõjakoolis või Eesti lennuakadeemias,” lisas ta.

Igor Berjozkini sõnul on nõudmised kõrged, kuid sellele vaatamata on Muhu radaripost asjast huvitatud noorte jaoks tulevikus hea võimalus huvitava ja stabiilse töökoha saamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 145 korda, sh täna 1)