Saaremaa põllumehed alustasid sööda varumist

Saaremaa põllumehed alustasid sööda varumist

MIS NIIDETUD, SEE ÜLES KORJATUD: “Kas võtame nüüd ületee põllu või siit kõrvalt?” arutavad Kärla PÜ esimees Ülar Tänak (vasakul) ning masinamehed Joonas Kaev ja Jaanus Raamat.

Eelmisel nädalal alustas mitu põllumeest talvise sööda varumisega. Lühike, ent mahlakas ja toitainerikas rohi läheb siloks.

Kärla põllumajandusühistu esimees Ülar Tänak ütles Oma Saarele, et ta ei mäletagi, et nii viletsat rohtu oleks kunagi kogutud. “Kevad oli külm ja niiskust vähe, aga loodame suuremat saaki teisest niitest,” lausus Tänak. Ta lisas, et vaatamata vähesele saagikusele ei tohi niitmisega hiljaks jääda, sest taimed on sellises kasvufaasis, mil neist saab kõige kvaliteetsema silo.

“Eilseks oli niidetud 300 hektarit, kokku tuleb üle käia 1500 hektarit,” ütles Ülar Tänak. “Seda siis kas kahel või kolmel korral, kõik oleneb ilmastikust.”
Tänaku sõnul tuleb suurem töö kuu lõpus, kui lisaks söödatootmisele hakatakse niitma päideroogu, mis läheb loomadele allapanuks.

Muhu talumees Jaan Kesküla pole söödavarumisega veel algust teinud. “Mul peamiselt lutsern, seda niita on veel natuke vara,” rääkis Kesküla. “Aga Muhumaal siin-seal silotöö juba käib, kiletajaid on põldude ääres näha.”

Pärimise peale, kuidas talupidaja raskel ajal välja veab, vastas Kesküla, et karjastruktuuri vahetused ja muud ümberkorraldused sattusid just sellesse aega, kui piimahind langema hakkas. “Piima pole mul juba aastaid nii vähe olnud kui sel aastal, ja koos hinnalangusega pani see mind mitmeks kuuks “punasesse”,” nentis Kesküla. Siiski lisas ta, et võrreldes mandrimeestega, kel kohati veel talvise piima eest raha saamata, on Saare maakonnas maksmise päevadest ikka enam-vähem suudetud kinni pidada.

Ka Talupidajate liidu esimees ja lihaveisekasvataja Jaan Kiider on niidutööga alustamas. “Rohu üle mina kurta ei saa, varasemad liigid on silotegemiseks küpsed,” ütles Kiider. “Galeega ja kerahein on korralikud, nendest saab juba silo teha küll.” Heinategu jääb tema sõnul kindlasti juunikuu lõppu. Kokku ootab koristamist 300 hektarit maad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)