Maikuu soe pani ranna kihama

Maikuu soe pani ranna kihama

 

Eelmise kuu viimase nädala keskmisest palju kõrgemad temperatuurid tõid kaasa kohati juba päris suviseid vaatepilte. Rannad olid pool-alasti inimesi täis ning avalikus kohas keelatud alkoholitarbimine suurenes kindlasti mitmeid kordi.

Kahjuks peavad inimesed oma juba suvepruunid kehad taas kord soojemate vattide alla peitma ja päikesekreemid sahtlisse tagasi lükkama, sest juuniks lubatakse vähemalt kuu alguses üsnagi vilu ja vesist ilma. Kuu lõpupoole läheb soojemaks ja lootust on, et jaanid saab peetud kuiva ilmaga.

Soojem ilm

Tegelikult pole mai lõpu säärases soojalaines, kus temperatuur tõusis Roomassaares pea 24 kraadini, midagi imelikku. Ka eelmisel aastal oli maksimumtemperatuur samaväärne. Kuu kõige soojem päev oligi läinud pühapäev, mis ka maikuu lõpetas, teatas Külli Loodla EMHI-st.
Hoopis veidram on vahest mõelda, et vähem kui kuu aega tagasi käisid paljud veel talverõivastes, kuna Roomassaares mõõdeti 2. mail näiteks vaid 2,6 soojakraadi. Ida-Virumaal Jõhvis, kus mõõdeti selle kuu madalaim õhusoojus, oli 1. mail koguni 4,3 miinuskraadi.

Üldiselt oli tänavune maikuu keskmisest paar kraadi soojem, õhusoojus tõusis 10 kraadi ligi. Soojematel aastatel on keskmine temperatuur olnud 12–13 kraadi.

Vilsandil kõige märjem

Kui aprillis kaebasid aiapidajad kuivuse üle, siis mais jätkus ka vihma. Vilsandi oli oma koguni 34 sajumillimeetriga Eesti kõige märjem koht. Sõrves tuli taevast 23 ja Roomassaares 17 mm sademeid. Norm jääb 32 mm kanti.

Olgugi, et päikeselisima koha tiitli napsas endale 337 tunniga Tallinn, oli palju päikest ka siinsetes mõõtmispunktides. Vilsandil kogunes kuu aja jooksul 332 päikesepaistelist tundi, Sõrves 325 ja Roomassaares 334.
Sel aastal esimest korda oli Saaremaa rannikualadel ka neli äikesepäeva.


Ilmavaatleja Ernst Soo Pöidelt: “Arvan, et jaanipäev lastakse ära pidada”

Nõnda ütles Saaremaa tuntuim ilmavaatleja ja ka -ennustaja, Pöide valla Mui küla Tooma talu peremees Ernst Soo, kui Oma Saar temalt tänavuse suve ilmaprognoosi küsis.
“Vaatlusi ma küll teen, aga prognoosimiseks peaksin kõik vaatlusandmed kokku võtma ja neid analüüsima, see võtab aega,” lausus Ernst Soo eile pärastlõunal.

Nädalavahetus ja esmaspäevane päev näitasid, et õige suvi on juba käes. Eile oli juba jahedam ja tuulisem, sünoptikud lubavad lähipäevadel Saaremaalgi vihma. Päike aga peaks edaspidigi veel end üsna ergult näitama.
“Ma ei oska hoobilt öelda, kui kaua seda jahedamat aega jagub. Kõik märgid näitavad seda, et tuul pöörab siia-sinna, enamasti puhub küll põhjast.

Meie kandis ongi vihma vaja. Kõrgematel kohtadel hakkab rohi juba kõrbema. Kartul vajab vihma ja aedviljad samuti,” rääkis Soo.
Vahetevahel on rahvas ära märkinud meie jaanipäeva ja jõululaupäeva sarnasust – mõlemal päeval sajab vihma, ilm on rõske ja külm…
Ernst Soo arvates laseb ilmataat sel suvel inimestel jaanipäeva nautida. “Ega nüüd küll täpset märki maha panna saa, et sellest kuupäevast hakkab päike paistma või algab sadu. Ükskord mul läks juhuslikult täkkesse,” lisas Tooma talu peremees.

Lindude, loomade ja putukate käitumise järgi ilma prognoosiv Ernst Soo märkas, et kolm päeva tagasi oli sipelgatel väga ärev aeg. “Nad olid ikka väga rahutud. Nüüd peaks ilmamuutus kohe kätte jõudma,” teavitas ilmavaatleja. Kuigi juuni alguse ilmad on heitlikud, peaks suvi kokkuvõttes päikseline tulema. “Ka kartulivõtuaeg septembris peaks ilus olema,” arvas Soo.

Aare Laine

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)