Kuressaare väikesed viiuldajad Rootsist tagasi (1)

Kuressaare väikesed viiuldajad Rootsist tagasi

VÄIKESED VIIULDAJAD ROOTSIS: vasakult Eva Aarnis, Karl Jõgi, Katre-Liis Võhma, Ida-Johanna Loel, Udo Sepp ja Karret Sepp Klara kirikus kontserti andmas.

21.–24. mail leidis Stockholmis aset esimene rahvusvaheline laste muusikafestival Morning Stars, kuhu olid kutsutud ka minu keelpilliklassi õpilased Kuressaare muusikakoolist. Nii sõitsid Saaremaalt Rootsimaale väikesed viiuldajad Eva Aarnis, Karl Jõgi, Katre-Liis Võhma, Ida Johanna Loel, Uudo Sepp ja tšellist Karret Sepp koos oma õpetajaga ja kontsertmeister Tiina Rätsepaga.

Festivalist võtsid veel osa üks 8-aastane viiuldaja Moskvast, armeenia laste laulu- ja tantsuansambel Arevner (Päikesekiir) ning võõrustajamaa esindajatena MTÜ Silverstråken (Silver Bow) instrumentalistid – kõik vanuses 4–12. Kahjuks jäid viisade takerdumise tõttu tulemata keelpillimängijad Peterburist.

Toimus neli kontserti: Klara kirikus, endise Stockholmi konservatooriumi kahes saalis ja Nacka kaubanduskeskuses. Lisaks ühises orkestris musitseerimisele said meie lapsed igal kontserdil üles astuda solistide või duodena ning kaasa elada eakaaslaste esinemistele.

Tõelist elevust tõid aga kolme imelapse ülesastumised: 4-aastase Stockholmi tüdruku Victoria Edvalli, 8-a moskvalase David Movsesjani ja eriliselt Stockholmi 8-aastase poisi David Lozakovitj’i mäng. David Lozakovitj, kes õpib viiulimängu alles teist aastat, kandis virtuoosselt ette Jules Massenet’ “Meditatsiooni” ja E. Severni “Poola tantsu” (meil suudavad nimetatud teoseid nii meisterlikult esitada vaid tugevamad lastemuusikakooli lõpetajad). Neid kõiki ja ka meid näidati Rootsi televisiooni uudistesaates.

Kahel esimesel päeval andis Moskva riikliku konservatooriumi juures tegutseva akadeemilise muusikakolledži keelpilliosakonna juhataja professor Aviya V. Vandysheva meistrikursust, mille kuulamine andis palju teadmisi juurde. Kahjuks ei saanud meie õpilased seoses meid tabanud majanduskriisiga tasulisest meistrikursusest osa võtta.

Kuid kui palusin professoril anda hinnang meie õpilaste esinemistele, siis vastas ta, et ta ei saa ühtki märkust teha. Kiita saime ka festivali korraldajailt Natalja Namitovalt ja Galina Ehmgrenilt: “Tulite, võtsite orkestris kohad sisse ja hakkasite kohe kindlalt mängima. Kõik palad tipp-topp selgeks õpitud! Tublid olete!”

Tõepoolest on lapsed igati kiitust väärt. Kahe kuu laupäevastel mitmetunnistel lisaproovidel õppisime selgeks 15 orkestripala. Siinjuures tuletan meelde Kuressaare muusikakooli kunagise klaveriõpetaja Marju Rootsi (Okspuu) arvamust pedagoogi töö kohta: “Kui tahad, et su õpilased midagi saavutavad, tuleb nendega ettenähtust kas või veidigi rohkem teha.”

Peale festivaliesinemiste saime anda kontserdi ka Stockholmi eesti koolis. Sealsed lapsed elasid meie etteastetele väga elavalt kaasa. Karl Jõgi esitatud ukraina rahvalaulule “Hüvasti, Minka!” hakkas kogu saal kaasa plaksutama ning ansambli mängitud rootsi lastelaulule “Ida suvelaul” kaasa laulma. Direktor Jaan Seim oli väga üllatunud, et nii väikesed lapsed nii hästi mängivad. Sama meelt olid ka mootorlaeval Baltic Queen töötavad bulgaarlastest muusikud pärast meie ansambli esinemist laeva baaris.

Kõigele lisaks saime Stockholmi kuninglikus ooperi- ja balletiteatris tasuta vaadata Verdi ooperit “Traviata” ning külastada Vaasa muuseumi.
Veidi väsinud, kuid õnnelikena ja rikaste elamustega oleme nüüd jälle kodus Saaremaal tagasi ja tahame ka saarlastele mängida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)