Koguva Kunstitallis on avatud Muhu kunstnike III näitus

Koguva Kunstitallis on avatud Muhu kunstnike III näitus

 

Möödunud reedel avati Koguva Kunstitallis näitus “Muhu kunstnikud III”. Galeriis on väljas maal, graafika, skulptuur ja tarbekunst. Avamisel laulsid kunstnikud Arseni Mölder (peagi 90-a) ja Reiu Tüür Meelis Mereääre toetusel Arseni Mölderi sõnadel elutarga lugulaulu “Vennaste lugu”. Iga avamisel viibinud kunstnik jutustas Sulev Vahtra kujundatud näitusel oma tööde loo.

Aime Jürjo hoiatab uue ajastu loomadega – Rõõmus Mudamadu (fotol) ja erinevad saurused – mõtlema ökoloogilisemalt: kujutatud loomad asustavad maad, kui kliima soojenemine ei lõpe. Kristen Einer Lillepuu fotod said lähedaseks, kui selgus, et tema poeg laulab kogu aeg Muhust ning pikk uu…. on see, mis peaks piltidelt lausa välja kostma.

Jakob Kipper arvas, kui keegi tõesti tahab teada tema kui kunstniku nägemust oma loomingust, siis tulgu küsigu nelja silma all. Tema tööd hingavad sõnadetagi väga palju soojust. Nahakunstnik Anne Korvil on näitusel nahast kaantega külalisraamatud, mis lähemal vaatamisel sooja sõbrakäe ulatavad ning pai küsivad.

Hilja Tüür väitis end olevat igaveseks jäänud Muhu imekaunite mustrite kütkeisse. Neis kütkeis peituv armastus ning sellest kantud looming murrab teisigi südameid. Lapsepõlve läks oma jutustusega tagasi Reiu Tüür, kes rääkis tüdrukute printsessi-unistusest ning oma poisipõlve kuninga-unistustest. Kuna Eestimaa kuningatest pole palju materjali, kujutab Reiu samal ajastul valitsenud teisi kuningaid.

Ehtekunstnik Raili Vinn, kes hindab õitsevat ja lõhnavat kevadet üle kõige, on oma ehetesse pannud määramatu porise ja pimeda aja igatsuse valge lume järele. Laine Linnas maalib lauatükkidele Muhu põllede motiive. Oma piltide kohta arvas ta, et sügavam mõte neil puudub – teeb oma pilte sellest ilust, mida näeb.

Ilus aga peitubki just üks elu sügavamaid müsteeriume. Nii kutsuvad kunstnike tööd tagasi vaatama, mõtlema ja tunnetama seda loomise rõõmu, mida ideaalis peaks tundma iga inimene, tehku ta siis mis tööd iganes. Koguva Kunstitalli perenaine Pirkko Silvennoinen tuli Eestisse koos Eesti krooni sünniga ning naljatab, et ununeski siia suvemuhulaseks. Pirkko on õnnelik, et tal on õnnestunud moondada vana laut tõeliseks galeriiks, paljuski tänu abimeestele Koguva külast.

Soome kunstimaailma üks kõrgemaid juhte sattus üllatuskülalisena reedesele näituse avamisele ning kiitis südamest, et loodud on eksklusiivne ja põneva hingusega kunsti kodu. Näitusi on Koguva Kunstitallis korraldatud aastast 2002. Esimene näitus “Muhu elanike portreed” valmis Eesti ja Soome fotograafide koostööna. Portreed on nüüdseks leidnud kodu kõrval asuvas Muhu muuseumis.

Muhu kunstnike näitusi on eelnevalt korraldatud aastatel 2005 ja 2007. Traditsiooni soovitakse jätkata ja loodame edaspidigi iga kahe aasta tagant näha erinevate Muhu-sidemetega kunstnike töid. Praegune näitus jääb avatuks juuni lõpuni, seda saab vaadata iga päev kl 11–18. Juulis on tulemas taani kunstniku Anders Hjuleri näitus, augustis fotograaf Kaido Haageni “Mehed läksid merele”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 98 korda, sh täna 1)