Plahvatus Kudjape prügimäel

Plahvatus Kudjape prügimäel

JÄI PRESSI ALLA: Plahvatuses põlema süttinud ja suitsev kollast värvi seadeldis asus pealmisest prügikihist umbes poole meetri jagu allpool.
Peeter Kukk, 2x Kristi Mägi

Kudjape prügila personal elas kolmapäeva õhtul läbi tõsise ehmatuse, kui olmeprügi hulka sokutatud tundmatu seadeldis prügitallamismasina rulli surve all tuleleegi saatel plahvatas.

“See kohutas ikka korralikult ära,” ütles Oma Saarele kolmapäeva õhtul plahvatuse üle elanud Kudjape prügila kompaktorijuht, kes ei soovinud oma nime avaldada.

Pahaaimamatult prügi pressinud kompaktorijuhi sõnul kuulis ta esmalt mütsatust, millega kaasnes suits, kibe ving ning umbes nelja meetri kõrgune tuleleek, mis ulatus üle kompaktori katuse. Plahvatuse tagajärjel tekkis prügi sisse paraja suurusega auk.

“Korra mõtlesin, et mingi hape on õhuga reageerinud või on ilutulestiku pakett, aga pärast hoolikat kaevamist leidsime ka põhjuse,” rääkis tööline. Plahvatuses põlema süttinud ja suitsev kollast värvi seadeldis asus pealmisest prügikihist umbes pool meetrit allpool ning plahvatas ilmselt seetõttu, et prügirulli raskus muljus selle päästiku puruks.

Kompaktorijuhi sõnul võinuks plahvatusel olla tõsised tagajärjed, kui seadeldis oleks plahvatanud näiteks prügikasti prügiveoautosse tühjendamise käigus. Sellisel juhul võinuks prügiveomasina laadija ka surma saada.

Antud juhul toimus plahvatus poole meetri paksuse prügikihi ja 25 tonnise kompaktori rulli all, mis võttis plahvatusjõu kinni.

Nüüdseks on selgunud, et plahvatuse põhjustas pürotehniline liiniheitja. Liiniheitjat kasutatakse suurematel laevadel või ka tugeva tuule või lainega, kui laeva manööverdamine on raskendatud ja otsi kaile käsitsi anda ei saa, samuti pikkade vahemaade puhul. Antud liiniheitja oli võimeline lennutama otsad 250 m kaugusele.

Prügimäe töötajate sõnul informeeriti juhtunust päästeametit ja politseid.
Kuressaare politseijaoskonna infojuht Kristi Mägi ütles, et politsei asjaga ei tegele, kuid info on edastatud päästeametile ja kaitsepolitseile.

Kaitseväe teavitusosakonna ülem major Peeter Tali ütles Oma Saarele, et mereväes selliseid liiniheitjaid ei kasutata ning selle pidi prügi hulka viskama ilmselt tsiviillaevandusega seotud inimene.

“See oleks ka suhteliselt uskumatu, kui selline asi peaks mereväes üle jääma, et see siis Saaremaal prügisse pannakse ja prügimäele jõuab,” lisas Tali.

Kudjape prügila töötaja sõnul oli liiniheitja prügimäele toodud ilmselt prügiautoga tavalise olmeprügi hulgas. Prügila võtab vastu ka plahvatusohtlikke ja kergestisüttivaid jäätmeid, kuid neid ei tohi sokutada prügikasti tavajäätmete hulka, vaid tuleb ära anda prügila töötaja näidatud kohta ohtlike jäätmete kogumiskeskuses.

Elanikelt võetakse ohtlikud jäätmed vastu tasuta, ettevõtted maksavad teenustasu vastavalt hinnakirjale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)