Tallinna ehitusfirma odavad pakkumised tekitavad Saaremaal paksu verd (1)

Tallinna ehitusfirma Facio Ehituse AS teeb Saare maakonna ehitushangetel teistele püüdmatult madala hinnaga pakkumisi, tekitades konkurentides pahameelt ja nõutust tellijates.

Facio Ehituse pakkumused on jäänud madala hinna poolest konkurentidele ületamatuks Kallemäe kooli, Muhu sotsiaalkeskuse ja Leisi keskkooli suurremondi hankel.

“Kõik firmad võitlevad ellujäämise nimel ja meie oleme üritanud kasutada ausaid võtteid ehk siis konkursitingimustega ette nähtud odavamat hinda,” ütles Oma Saarele Facio Ehituse juhatuse liige Ülo Older, kelle sõnul võib ebaausaks pidada hoopis odavaima pakkumise teinud ettevõtte jõuga kõrvale lükkamist.

Nii otsustas Leisi vald Facio odavaimale hinnale vaatamata sõlmida keskkooli ehitustööde lepingu kohaliku ehitusettevõttega Primus PR ja tunnistas Facio pakkumuse mittevastavaks.

Leisi valla ehitusspetsialist Ahto Saar ütles, et Facio pakkumine on põhjendamatult odav. Tema sõnul on neil hankedokumentides sees punkt, mis lubab pakkumuse lugeda alapakkumiseks, kui selle hind on hankele laekunud pakkumuste aritmeetilisest keskmisest 20 protsenti madalam. Leisi koolimaja hankel osalenud 13 ettevõtte pakkumuste aritmeetiline keskmine oli 27,4 miljonit krooni, Facio Ehituse oma aga 20,5 miljonit krooni. Ka välja valitud Primuse pakkumine (22,2 miljonit) on Saare sõnul üsna piiri peal.

“Kriisi algusest saadik on Facio üle Eesti objekte odava hinnaga noppinud ja praegu ei ole veel teada, milliseks võib selle töö kvaliteet tulevikus osutuda,” lausus Saar.
Märtsikuus läbi viidud Kallemäe kooli ehitustööde riigihange on ehitusfirma Koger & Partnerid algatatud vaidlustuse tulemusel jõudnud välja riigikohtusse.

Koger & Partnerid leidis, et Facio Ehituse poolt küsitud 18,5 miljonit krooni Kallemäe kooli ehitustööde eest on hankelepingu eeldatava maksumusega (35,5 miljonit krooni) võrreldes põhjendamatult madal. See aga oleks vastuolus riigihangete seadusest tulenevate eesmärkidega tagada konkurents ning hankija rahaliste vahendite säästlik ja otstarbekas kasutamine.

Facio Ehitus omalt poolt põhjendas ehitustööde madalat maksumust ehitusmeetodi säästlikkuse, juhtimissüsteemi efektiivsuse ja ehitushindade pideva langusega. Vaidlustuskomisjon jättis Koger & Partnerid vaidlustuse rahuldamata, kuna leidis et Facio pakkumuse maksumus ei ole põhjendamatult madal. Koger & Partnerid kaebasid edasi ja said omakorda võidu Tallinna ringkonnakohtus, misjärel kandus kohtulahing riigikohtusse, mille otsus on seni veel teadmata.

Ülo Olderi sõnul on hankevaidluse tõttu tekkinud oht, et Kallemäe kooli ehitus võib lükkuda määramata tulevikku, sest hanke jõusoleku tähtaeg on kohe lõppemas. Kallemäe kooli direktor Arvi Liik, kes ise Faciot ei poolda, lausus, et praeguseks on vaidluste tõttu juba kaks magusat ehituskuud raisku läinud.

Muhu vallavanem Tiit Peedu ütles, et ka Muhu sotsiaalkeskuse hankel tegi Facio teistest paari miljoni krooni jagu odavama pakkumise (koos käibemaksuga üle 17 miljoni) ning vald kavatseb firmaga sõlmida ehituslepingu. “Me ei saa ju Faciot ära elimineerida sellepärast, et meile ta ei meeldi,” rääkis Peedu.

“Muhu vald hakkab sotsiaalkeskuse ehitusega pihta, sest ei ole aega käia aastate kaupa kohut ja pärast võtab Euroopa Liit raha ka veel ära, sest seda pole ära kasutatud,” selgitas Peedu, lubades samas objektidel peale panna tugeva ehitusjärelvalve.

Kodumaisel kapitalil põhinev Facio Ehituse AS asutati 20 aastat tagasi ja kuulub Eesti kümne suurema ehitusettevõtte hulka.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)