Prügila sulgemine vähendab hakiprobleemi Kuressaares

Kuressaare hakiprobleem väheneb, kui juulist suletakse nende peamine toitumispaik, Kudjape prügila. Just sellisele järeldusele jõudsid kaks Saaremaa ühisgümnaasiumi tüdrukut Gerda Nelis (7. klass) ja Hanna Tuus (6. klass) õpetaja Inge Vahteri juhendamisel.

Tüdrukud esitasid oma põhjaliku uurimistöö aprillis maakonna õpilasteadurite päeval. Mais pälvisid nad SA Archimedes ning haridus- ja teadusministeeriumi korraldatud konkursil oma töö “Haki (Corvus monedula) bioloogiast ja tema levikust ning arvukusest Kuressaare linnas Saaremaal” eest Tallinna loomaaia eripreemia.

Kuressaares elab tuhandeid hakke ja probleemid nendega suurenevad hilissügisel. Oma uurimuse eesmärkideks seadsid tüdrukud anda ülevaade haki bioloogiast ja levikust, linnalindude arvukusest ning nende lindude rollist looduses. Samuti uurisid noored, milliseid probleeme linnud põhjustavad ja kuidas neid probleeme leevendada.

Vaatluse tulemusena selgitasid tüdrukud välja, et hakke on Kuressaares vähemalt 5000 ja nad häirivad paljusid inimesi. Kõige rohkem hakke ongi Torni ja Kauba tänaval, lossipargis ning õigeusu kiriku hoovis. Ka Kudjape prügilas võib kohata tuhandeid hakke ning prügila on uurimistöö põhjal ka hakkide peamisi toitumispaiku.

Gerda ja Hanna arvates väheneb hakiprobleem linnas, kui prügila tänavu suvel suletakse.

Tüdrukute uurimistöös on antud linlastele ka soovitusi, kuidas linnalindude arvu vähendada. Selleks peavad inimesed lõpetama nende toitmise, tõkestama neile ligipääsu prügikastidele ja majapööningutele.


Õpilasuurimused

Tänavu juba 16. korda toimunud Saare maakonna õpilaste loodus- ja keskkonnaalaste uurimistööde konkursi raames esitasid Saaremaa ühisgümnaasiumi, Kuressaare gümnaasiumi, Aste põhikooli ja Muhu põhikooli 5.–11. klassi 16 õpilast 13 õpilasuurimust. Mõned näited: “Trihhomonoos – lindude hulgas leviv ohtlik nakkushaigus”, “Rebane (Vulpes vulpes); bioloogiline ülevaade ja tema leviku laienemisest asulatesse. Kuressaare rebased” jne.

Konkursi ajaloos esmakordselt juhtus tänavu nii, et üks õpilane koostas koguni kaks uurimistööd: Robi-Jürgen Algo uuris nii lindude ohtlikku nakkushaigust trihhomonoosi kui ka Saare maakonna harilike oravate (Sciurus vulgaris) karvkatte värvuse erinevusi.

Allikas: Maie Meius

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)