Dr Hellus saadab jogurtijoojad Essile (2)

Dr Hellus saadab jogurtijoojad Essile

ESSI ESINEB TÄIES HIILGUSES: Essi talu on valmis esimesele täispikale turismihooajale vastu minema. Perenaine Sirje Lepson loodab ilusat hooaega.

Just nii see on ja mitte kriipsuvõrdki teisiti. “Ostes Helluse jogurtijoogi 4-paki, saad osaleda loosimises, mille peaauhinnaks on 5 puhkepaketti Essi turismitalus Saaremaal,” reklaamis piimatöötlemisettevõte Tere Helluse joogijogurtit märtsis Mediaplaneti teemalehel, mis Postimehe vahel selle lehe tellijaini jõudis.

Kus on Essi turismitalu? Varem polegi sellenimelisest külaliste võõrustajast midagi kuulnud. Esimeseks abimeheks on internet. Ja ennäe! Essi talust on korralik kodulehekülg. Värvifotodelt saab huviline kujuka pildi kogu puhkekompleksist. “Essi talu asub maalilise looduse keskel Saaremaa loodeosas. Talu ümbritsevad paksud põlismetsad ja Saaremaale iseloomulikud liigirikkad niidud. Talukompleks sai uue elu 2008. aastal, kui vanad hooned ehitati ümber külalistemajadeks,” annab koduleht teada.

Selgubki, et Essi on Saaremaa turismimaastikul uus tegija. Talu asukohaks on märgitud Kihelkonna vald, Abula küla. Kohe meenub, et sealsamas Abulas on ju Uustalu hakkajad talunikud Raivo ja Tiiu Kauber. Neist ilmus lugu samas “Ettevõtlus maal” rubriigis aasta alguses. Uustalu või kohalikus keelepruugis Uustlu pererahvas teab kindlasti oma küla inimeste kohta täpsemat teavet anda. Ja nii ongi.

Tiiu Kauber soovitab lahkesti Essi perenaisele Sirje Lepsonile helistada, öeldes sedagi, et naabritega on neil tore koostöö. Sellest annab teada ka Essi talu kodulehekülg, kust leiab lühiülevaate Uustalu piimalambakasvatusest, juustu valmistamisest, lõngade värvimisest seente ja taimedega jne.

Taustauuringud tehtud ja soovitus saadud, helistangi Essi perenaisele. Telefonivestluse lõpus lepime kokku, et võtame taas ühendust, kui loodus rohetama hakkab, siis olevat Essil ilus.

Selle nädala teisipäeval saab sõit Abulasse teoks. “Kell kolm tulevad siia I-punkti töötajad Kuressaarest, kohtume siis varem või hiljem,” teeb Sirje Lepson lehemehele ettepaneku.

Aga miks mitte ka ennast kella kolmeks Essile sättida? Saab ju siis kuulda, kuidas turismiedendajad uut turismitalu hindavad. Siiski sõidame Abulasse tunnikese varem, et saaksime perenaisega segamatult talust ja turismindusest rääkida.

Esimene hinnang – kütkestav

“Kui Mustjala poolt tulete, siis keerake Pidula mõisa juurest paremale,” juhatab perenaine. Õnneks on see kant kirjutajale enam-vähem teada. Abulas on varemgi käidud, aga Essile pole sattunud. Külavahel seiklemata leiame talu kohe esimese hooga üles. Missugused kiviaiad, laste mängu- ja palliväljakud! Silma hakkavad tünnisaun ja välibassein, kena väljanägemisega suuremad ja väiksemad majakesed.

Perenaine palub meid kõigepealt lambalauta. Just-just! Paksu kivimüüriga kunagisest lambalaudast on saanud hubane kaminasaal. Nurgas kaminas võbelevad leegid. Ruumi keskel on teine pilkupüüdev omapärane tulealus-küttekeha. Samas on huvitavate nikerdistega diivan ja tugitoolid. Kogu saal on disainitud jahilossi stiilis.

Võtame diivanil istet. Palun perenaiselt tema lühikest
CV-d. Sirje Lepson on saarele sisserännanu. Tulnud siia Tallinnast. Otsides Saaremaal suvilakohta, küsis ta tuttavatelt, ehk oskab keegi soovitada. Osati ja soovitati Essit.

“Sattusin siia täiesti juhuslikult. 20 aastat tagasi olin tööl Mändjala kämpingus. Saaremaa hakkas mulle kohe väga meeldima. Ühel hetkel helistasin oma saarlannast sõbrannale, öeldes, et otsin endale suvekodu. Sõbranna tõi mind siia. Imestasin, oi, kuhu olen nüüd sattunud! Varem pole ma siin kandis käinud,” võtab nüüdne talunik, endine pealinna daam alguse lühidalt kokku.

Kaup tehti ära. Tallinlanna ostis Essi endale suvekoduks. “Viis aastat käisin ma siin igal suvel kõikidel nädalalõppudel muru niitmas. Pikapeale tundsin, et enam ei suuda. Reedel jõudsin kohale. Pühapäeval hakka asju kokku panema. Mõtlesin, et müün maha. Aga kui jälle siia tulin, hakkas mul kõigest sellest nii kahju. Ja siis mõtlesin, et mida ma kaotan, kui üldse Tallinnast ära tulen. Pikalt ma ei mõelnud. Tulingi päriselt Saaremaale. Praegu ei taha ma mõeldagi, et peaksin Tallinnas elama,” mõtiskleb Sirje Lepson.

Pealinnas oli nüüdne taluperenaine ametis kaubanduses ja toitlustuses. Ta on töötanud ka baaridaami ja ettekandjana. “Siin oskan ma seda vaikust hinnata,” jõuame vestluses ühe esimese tõehetkeni, miks endisele pealinlasele Abula metsade süles meeldib.
Abulas turiste võõrustav perenaine on ka Kuressaares taksojuhina töötanud ja välismaalgi ulgutööl käinud.

“Kui tahad maal elades ellu jääda, siis üks võimalus on turismiga tegeleda. Tõsi küll, selle töö juures pead 24 tundi ööpäevas telefonikõnesid vastu võtma, pidevalt internetist broneeringuid vaatama ja inimestega suhtlema. Hoov tuleb korras hoida, lillede eest hoolitseda, aga kõike seda on ka meeldiv teha,” arutleb Sirje Lepson.

Kogu kompleksi on aidanud välja ehitada perenaise lapsed. Köögimaja ehitati tööturu toetusega. Samas on nutikas naine kasutusele võtnud vanad tarbeesemed ja talumajapidamisriistad. Taluehitistest on saanud mugavad majakesed külaliste tarbeks. Sepikoda on muutunud köögimajaks, lambalaut kaminamajaks jne. Külaliste kasutada on imekena disainiga saun mitme kõrvalruumiga. Saunamaja ärklikorrusel on magamistuba.

Essi pererahvas kavatseb üht-teist veel juurde ehitada. Sirje Lepson kiidab oma elukaaslast, kes saab peaaegu kõigi töödega ise hakkama.
Märkimata ei saa jätta sedagi, et talust on kilomeeter mereni, marja- ja seenemetsad kutsuvad sügiseti metsaande korjama.
Teisipäeval käisid Essi talu “katsumas” turismiedendajad Kuressaarest. I-punkti juhataja Karmen Paju hindas nähtut kõrgelt, öeldes, et Essi on hea näide teenuse kvaliteedi kasvust.

Peatselt võõrustab perenaine Tere juhtkonda. Juulis ja augustis lähetab Tere Essile need õnnelikud Helluse toodete ostjad, kellele loosiõnn naeratas. Tore koostöö on Essi talul Saarepuhkusega. “Nemad saadavad meile külalisi. Koostööd tulebki teha. Sellest tõuseb tulu nii turismiettevõtetele, külalistele kui ka tervikuna kogu maakonnale ja riigile,” ütleb vastne turismiettevõtja. Talu kodulehel on viited koostöövalmis turismiettevõtete väikesele koostöövõrgustikule.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 161 korda, sh täna 1)