Salme jõgi pandi taas mõlemat pidi voolama (8)

Salme jõgi pandi taas mõlemat pidi voolama

VOOLAB: Talgulised seisavad tammil, mis seni takistas Salme jõe voolamist. Veel reedel oli seal, kus nüüd vesi, ainult tühi jõesäng.

Olgugi, et räägitakse Salme jõest, ei ole jõge tema ajaloolisel kujul enam olemas juba kümneid aastaid. Seda kuni laupäeva lõunani, kui grupp entusiastlikke mehi talgute korras jõe jällegi ära ühendasid ja Sõrve sääre Saaremaast taas eraldasid. Nüüd voolab vesi Läänemerest Liivi lahte ja vastupidi.

Vee voolusuund sõltub sellest, kummal pool Sõrve säärt mereveetase kõrgem on. Selleks oli vaja läbi kaevata Salme külje all asuv raudteetamm, mis jõe läbi lõikas, ning sinna alla paigaldada truup.

Kui Salme vald on jõe korrastamiseks teinud nii mõnegi projekti ja jõe Salme-poolne ots on ka ära puhastatud, siis nüüdsele üritusele panid õla alla entusiastid, kes muretsesid tehnika ja tööjõu ning tegid vastavad mõõdistustööd. Vallal jäi üle muretseda vaid truup ning ajada korda paberimajandus.

Ainulaadne maailmas

Salme jõe puhastamise juures nõuga abiks olnud keskkonnaeksperdi Arvo Järveti sõnul ei ole maailmas tema teada täies pikkuses taolist kahesuunalist jõge olemas. Ta rääkis, et Salme jõgi on tegelikult ju endine mereväin, mis Sõrve poolsaart Saaremaast eraldas. Väin on Järveti kinnitusel selgelt näha ka 18. sajandi kaartidel.

Jõe puhastamisse ja vee voolama panemisse suhtus Järvet igati positiivselt, öeldes, et see aitab kaasa ka jõe ökoloogilise tasakaalu paranemisele. “See loob võimaluse, et vesi hakkab liikuma,” ütles Järvet, lisades, et jõe puhastamisega tuleks ka jätkata.
Järveti arvates paraneb Salme jões ka kalade olukord. “Kalad saavad nüüd jõest ka minema,” märkis ta, et endise olukorraga tuli kala küll jõkke, aga kui mereveetase langes, jäi kala jõkke lõksu.

Sümbol võiks puhas olla

Salme vallavanem Kalmer Poopuu ütles Oma Saarele muiates, et jõe läbikaevamise puhul ei olnud tegemist sõrulaste kangusega, et säär peab ikka Saaremaast lahus olema.
“Samas ta ikka mingi sümbol on ja see võiks puhas olla,” märkis Poopuu, et laupäevane toimetamine on jälle samm selle poole, et tulevikus oleks Salme jõgi paadiga läbitav, nagu see kunagi oli olnud.

Olukord, kus jõgi enam ei voolanud nii, nagu oleks pidanud, oli tekkinud Poopuu sõnul 60.–70. aastatel, kui raudteetammist truup ära võeti ja kuhugi mujale viidi.
Ajaloolise sündmuse puhul paigaldati läbimurdekohale ka mälestuskivi, millel toetajate nimed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 133 korda, sh täna 1)