Aprillikuu maksulaekumine jättis plussi vaid Ruhnu valla (2)

Aprillikuu maksulaekumine jättis plussi vaid Ruhnu valla

 

Maksu- ja tolliameti andmetel jäi aprillis, võrreldes möödunud aasta sama perioodiga, üksikisiku tulumaksu laekumise osas plusspoole peale Saare maakonna omavalitsustest vaid Ruhnu vald. Kogu maakonnas on aga tulumaksu nelja kuu vältel meie omavalitsustele laekunud ligi kaheksa miljonit krooni vähem kui mullu.

2008. aastaga võrreldes vähenes aprillis üksikisiku tulumaksu laekumine kõige enam Mustjalas (25,4%), Kihelkonnal (22,8%) ja Laimjalas (17,9%), samuti Pöide vallas ja Valjalas (vähenemine vastavalt 16,5% ja 16,1%).
Mis puutub maakonna suurimasse omavalitsusse Kuressaare linna, siis siin on olukord märtsikuuga võrreldes, mil tulumaksu laekumine kahanes vaid 2,8 protsendipunkti võrra, mõnevõrra halvenenud – aprillis laekus linnakassasse tulumaksu 8% vähem kui mullu samal ajal.

Ainsa omavalitsusena jäi tulumaksu laekumise osas plussi meie kõige väiksem omavalitsus Ruhnu vald, kus juurdekasvu oli läinud aasta aprillikuuga võrreldes 3,9%. Ent siingi on märgata tagasiminekut, sest märtsis laekus Ruhnu vallale tulumaksu koguni 26,2% enam kui mullu samal ajal.

Nelja kuu kokkuvõte

Ka üksikisiku tulumaksu laekumise nelja kuu kokkuvõte jätab plussi (juurdekasv 8,9%) vaid Ruhnu valla. Tõsi, mõnes omavalitsuses on kahanemine mullusega võrreldes olnud minimaalne – näiteks Leisis ja Kärlal (vastavalt 0,9% ja 2,1%).

Kuressaare linnale on nelja esimese kuuga laekunud tulumaksu mullusega võrreldes vähem veidi üle 4,9 miljoni krooni ehk 11,3%. Maakonnas tervikuna on maksulaekumise vähenemine samal perioodil ligi 7,8 miljonit krooni ehk 8,6%.

Kui aga arvestada nelja kuu tulumaksu alalaekumine ümber ühe elaniku kohta, on kõige suurem tagasiminek olnud Kihelkonnal (–372 krooni), Kuressaares (–350 krooni) ja Mustjalas (–346 krooni).

Oodata on veelgi viletsamaid aegu

Üksikisiku tulumaksu laekumise vähenemise põhjuseks aprillis on kindlasti halvenev majandusolukord. Samas võib oletada, et mais, mil omavalitsuste kontodele laekub aprillis deklareeritud tulumaks, halveneb olukord veelgi.
Põhjuseks on see, et 1. aprillist hakkas kehtima maksukorralduse uus süsteem, mille kohaselt riigi keskvõim vähendas omavalitsustele eraldatavat tulumaksumäära seniselt 11,93 protsendilt 11,4 protsendile.

Asjatundjad on väitnud, et säärase küllaltki radikaalse meetme abil loodab valitsus lahendada probleeme oma haldusalal – vähendada riigieelarve puudujääki ning tagada finantsstabiilsust. Kõik see on vajalik eurole üleminekuks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 11 korda, sh täna 1)