Üle 150 000 männi, 40 000 kuuske ja 10 000 kaske (4)

Üle 150 000 männi, 40 000 kuuske ja 10 000 kaske

METSA LÄKSIN MA JA METSA LÄKSID SA: Eile olid Metskülas metsatööl Kuressaare gümnaasiumi 7.a klassi õpilased koos klassijuhatajaga.

Tänavu kevadel istutatakse Saare maakonna riigimetsadesse just niipalju puude istikuid, kui loo pealkirjas nimetatud. Taimed tõi Saaremaale Eesti Metsataim AS-ist Kilingi-Nõmme külje alt Maranalt metsakasvataja Rainar Roosipuu. Enamik potitaimedest pannakse mulda eile alanud metsanädala jooksul. Riigimetsa majandamise keskusel on metsaistutamisel abiks maakonna koolide õpilased.

Eile Kuressaare gümnaasiumi 7.a klassi õpilaste ja klassijuhatajaga ning kolleegidega RMK-st Metsküla lähedal raiesmikul uut männinoorendikku rajanud RMK Saaremaa puhkeala juhataja Anu Metsniit ütles, et Saaremaal algasid metsauuendustööd enne metsanädala ametlikku väljakuulutamist. Kärla põhikooli õpilased ja õpetajad olid eilseks kasvama pannud juba mitu tuhat taime.

Kooliõpilased käivad metsapäevadel õues õppeprojekti alusel.
“Metsanädalal istutatakse metsa, korraldatakse talgu- ja teemapäevi ning metsateedel jalgrattamatku,” teavitas Anu Metsniit.
Staažika metsanädalate korraldaja Metsniidi sõnul tõotab põnevaks kujuneda reedene liblikapäev Mändjalas ja laupäevane jalgrattamatk Karjalasma põlismetsas. Käiakse veel Vilsandi rahvuspargis, Harilaiul, Laugu metsavahimajas ja mujalgi looduskaunites paikades.

“Õpilastega tuleb Mändjala loodusmajja kohtuma noor andekas liblikamees Marek Põri. Täitsa uskumatu, et selline inimene on olemas. Tal endal on väga rikkalik liblikate kollektsioon,” rääkis Anu Metsniit.
Huvilistele on avatud Mihkel Ranna dendraarium Pöidel, kus kasvab üle 230 liigi põõsaid ja puid.

Metsaga seonduvast pahupoolest juttu tehes ei saanud Anu Metsniit mööda loodust reostavast prügiuputusest. “Millegipärast ei saa inimesed aru, kuhu prügi viia. Prügi veetakse isegi Järve luidete maastikukaitseala kempsudesse. Ühed “lollid” koristavad ja teised lollid toovad,” tuli Anu Metsniit prügiprobleemi lahates õigele järeldusele.

Saaremaal istutakse üle 60 hektari metsakultuure
Sellel kevadel istutatakse kooliõpilaste abiga Saare maakonnas üle 60 hektari metsa. Männitaimi pannakse hektarile kasvama 3500, kuuse- ja kaseistikuid 2200. Kolmkümmend hektarit metsamaad läheb külvi alla. Seega rajatakse uut metsa enam kui 90 hektaril.

Istutamisel kasutatakse spetsiaalseid istutamistorusid, mis tagavad töö tunduvalt parema kvaliteedi ja töötegijail endil on lihtne metsatöövahendit käsitseda.
Metsnik Sirje Saksjaak ja metsakasvataja Rainer Roosipuu rääkisid ka sellest, et metsanoorendikud on hirvedele ja põtradele heaks söödamaaks. “Põdra- ja hirvepopulatsioon on maakonna metsades nii suureks läinud, et peame arvestama ka loomade tehtavate kahjudega,” ütles Rainer Roosipuu. 

Metsnik Sirje Saksjaak märkas üleeile õhtul pooleteise meetri kõrguses metsatukas suurt hirvekarja maiustamas. “Kõigepealt tulevad kitsed, siis hirved ja põdrad. Praktiliselt käivad nad kõik männikultuurid üle. Aastatega on loomade arvukus kasvanud ja noorendikele see hästi ei mõju,” hindas fauna ja floora suhet Sirje Saksjaak.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 124 korda, sh täna 1)