Piimahindade tõusu ei tulnud (3)

Piimahindade tõusu ei tulnud

MAAILM PIIMAST UMBES: Saaremaa lehmad võivad ju piima anda, kuid head raha piima eest ei maksa keegi.
Peeter Kukk

Piima kokkuostuhindade tõusu, mida talvel ennustati, Saaremaa piimatööstuse juhi Andi Saagpaku arvates tulemas ei ole.

“See ennustus ei pidanud paika ja nüüd, kus toorpiima hulk hakkab tahes-tahtmata kasvama, ei ole hinnatõusu ka tulemas,” ütles Saagpakk. “Kui varem elasime veel Eesti turuhinna najal, siis nüüd on piimahind ka siseturul langenud äärmiselt madalale.”

Tartus maamessil nentisid uusi masinaid vaadanud põllumehed, et nende toodangu hinnad on nii maas, et investeeringuteks ei jää enam sentigi.
“Kui poolteist aastat tagasi rääkisime, et meie piima hind on ligikaudu 5,5 krooni ja allapoole see ei lähe, aga täna on see peaaegu 40 protsenti madalam, siis on kõik piimatootjad olukorras, kus nad realiseerivad piima 15–20 protsenti alla omahinna,” ütles messil ERR uudistele AS-i Tartu Agro juht Aavo Mölder.

“Eks see maamessi jutt on ka veidi üle pingutatud,” kommenteeris Saagpakk. Tema arvates olukord veel nii hull ei ole, aga võib suve lõpuks selliseks minna küll. “Eesti turgu jääb vähemaks, praegu müüme ikka natuke Soome ka, aga terve maailm on piimatoodetest umbes,” nentis Saagpakk.

Oma Saar küsis ka Kõljala põllumajandusühingu esimehelt Tõnu Postilt, kuidas suurtootja praegu toime tuleb.

“Eks see olukord selline närviline ongi. See piima hind, mis täna on, midagi head ei tõota. Kolm krooni ja natuke peale liitri eest on piisavalt suure kahjumiga tootmine,” lausus Post. “Praegu oleme veel järje peal, aga ma ei julge öelda, kas me kuu või paari pärast seda veel oleme. Kuna muutusi näha ei ole, peame hakkama tegema mingeid valikuid, näiteks suurendama lihaloomade arvu.”

Tema sõnul stabiliseerisid vahepeal hindu ladudesse tehtud kokkuostud. Ent kuigi hinnalangus küll peatus ja turg veidi rahunes, on olukord jätkuvalt halb. Ka Post sõnas, et sesoonse poegimise tõttu on toorpiima hulk kindlasti suurenemas.

“Seis on nutune. Aga töötame edasi, töörõõm on veel alles,” oli Post jätkuvalt optimistlik, “Selle aasta kevad on nii ilus olnud, et paar päeva veel ja külv on kõik maas.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)