Pettus: strippi ei näinud ja raha oli läinud (3)

Alaealine noormees pettis tüdrukuna esinedes teistelt poistelt raha välja, lubades tasulist striptiisi, ning kandis internetipanga paroole välja pettes kannatanute kontodelt oma arvele mitu tuhat krooni.

Süüdistuse järgi esines noormees mullu oktoobris internetikeskkonnas tütarlapsena ja lubas MSN-i veebikaamera vahendusel tasulist striptiisišõud, mille vaatamiseks pidi ohver poisi arvelduskontole 100 krooni kandma.
Vaatamata ülekantud rahale, ohver šõud ei näinud, sest Tartus oma kodus tegutsenud poiss tõi valetades põhjuseks, et lubatud rahasumma ei ole kontole laekunud.

Rahasumma ülekandmise kontrollimise ettekäändel küsis ta kannatanult internetipanga paroolid.
Väljapetetud paroole kasutades sisenes ta internetipanka ja kandis oma arvele 1500 krooni. Sellele lisandus varem antud 100 krooni, seega kujunes kogukahjuks 1600 krooni.
Täpselt sama skeemi kasutas noormees ka teise kannatanu suhtes tänavu jaanuaris.

Saja krooni asemel küsis noormees erootikašõu eest nüüd juba 250 krooni, tekitades koos internetipangast salaja oma arvele kantud rahaga kannatanule kokku 1950 krooni suuruse kahju.

Projekti “Internet = Pime tänav ohtlikus rajoonis” üks eestvedajatest, saarlasest politseikadett Herkki Leemet manitseb igas vanuses inimesi interneti suheldes ettevaatlikkusele.
“Te küll võib-olla usaldate oma lähedasi ja sõpru ning arvate, et paroolide usaldamine neile on ohutu, kuid need andmed peaksid olema siiski väga isiklikud ning ainult endale kasutamiseks,” sõnas Leemet. “Kohe kindlasti ei tohi kellelegi oma paroolikaarti anda.”

Karistusseadustikus nimetatakse võõra paroolikaardi abil raha varastamist “andmetöötlusprotsessi lubamatuks käivitamiseks varalise kasu saamise eesmärgil.”
Arvutikelmuse paragrahvi alusel mõistis Kuressaare kohus noormehe süüdi ja määras karistuseks neli kuud vangistust tingimisi 18-kuulise katseajaga. Sel ajal on noormees allutatud käitumiskontrollile.

Lisaks mõisteti noorukilt välja riigituludesse kantav menetluskulu ja 3000 krooni sundraha, mille algset suurust kohus alandas, kuna noormees ise ei teeni ja kohustuse peaks katma tema ema.
Noormees on varem kriminaalselt karistamata, kuid väärteomenetluse korras on teda kuus korda karistatud tubaka- ja alkoholiseaduse rikkumise eest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)