“Hingevalgus” valgustab Heino Väli luuleloomingut

“Hingevalgus” valgustab Heino Väli luuleloomingut

PILVED, TUUL, MERI NING KODUMETS SOSISTAVAD MULLE OMA JUTTU: Nii kirjutab luuletaja Heino Väli oma trükisooja raamatu “Hingevalgus” proloogis.

Kirjastuse Faatum väljaandena ilmunud Heino Väli luuleraamat “Hingevalgus” annab ülevaate 36 aastat õpetajaametit pidanud Hiievälja küla mehe aastakümnetepikkusest luuleloomingust. Detsembris kaheksakümneseks saav endine kooliõpetaja ja noortejuht on oma värssidesse valanud kurbust, kaastunnet ja südamevalu.

“Aga ta oskab ka rõõmu tunda esimesest kevadisest lilleõiest, päikesest ning sinitaevast. Heino Väli luule on lihtne ja selge. Oma värsid pühendab ta kõigile neile, kes hindavad luulet, loodust ja loojat,” saab lugeja raamatu tagakaanelt teada.

Üksteist aastat tagasi ilmus ka kodu-uurimisega tegeleva kirjamehe sulest trükis “Karja kirik ja kihelkond”. 2001. aastal koostas Heino Väli ajaloolise ülevaate oma kodukoolist “Leisi kool 150”. Leisi valla ajaleht Koduvald on avaldanud Heino Väli koduloolisi materjale järjeloos “Pilk minevikku”.

Sünnist saati Hiievälja külas elanud kirjamees on paberile pannud ka hiielegendid “Kohtumine hiiehaldjaga” ja “Haldjad nutavad Hiiemäel”.
Trükilõhnaline “Hingevalgus” pakub lugejaile üllataval kombel ka nüüdisaega iseloomustavaid luuleridu. Luuletus “Kalevi külaskäik” lõpeb salmiga:

Rahahädas maa ja linnad,
võim ja raha rikka võit.
Kõrgemale tõusvad hinnad,
kõik on kallis – tuba, toit.

148-leheküljelises raamatus on ka Väli pere unikaalne ajalooline foto, mille tegi kuulus Leisi fotograaf Karl Grepp 1936. aastal. Luulekogu on toimetanud Ene Kallas ja kujundanud Endla Tuutma. Raamatu väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Leisi vallavalitsus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 124 korda, sh täna 1)