Ettevaatamatu juht põhjustas Ruhnu saarel raske liiklusõnnetuse (3)

Reedel seisis Kuressaares kohtu ees 20-aastane Marten, kelle ettevaatamatuse tõttu juhtus mullu suvel Ruhnu saarel raskete tagajärgedega liiklusõnnetus, kus kannatanul tuvastati eluohtlikud vigastused.

Õnnetus juhtus 23. juuli varahommikul Ruhnus. Juhtimisõiguseta Marten sõitis registreerimata ning kindlustamata sõiduautoga Sadama tänava kolmandal kilomeetril, kui auto pagasiruumi luugilt kukkus maha sinna juhi teadmata roninud noormees, saades raskelt vigastada.

Kõik sai alguse ühisest peost, kuhu saare noored 22. juuli õhtul kogunesid ja pidutsesid varajaste hommikutundideni.
Kella nelja ajal hommikul istusid neli noort autosse, et koduteed alustada. Rooli istunud Marten rääkis veel enne sõidu alustamist läbi küljeakna oma sõbraga, kuid ei pannud uduse tagaklaasi tõttu tähele, et teine alkoholijoobes sõber istus tema auto pagasnikule.

Üheskoos autosolijatega lõbusalt vesteldes alustatigi sõitu. Üks mahajäänud pidulistest märkas pagasnikul sõitjat ning helistas autos istuvale neiule, teavitades lisareisijast. Neiu väitel ütles ta info edasi ka juhile, kuid vestlushoos noormehed ei pannud teda tähele.

Masin sai vaid natuke maad sõita, kui keeras Sadama teele ja kiirus läks kapotil istuja jaoks liiga suureks. Tal hakkas hirm. Noormehe sõnul üritas ta vasaku käega koputada vastu auto katust, kuid auto parajasti keeras kurvis ning ta kukkus maha kraavi ja jäi lamama.

Kukkunud noormeest autojuht märkas ja peatas kohe auto. Kannatanu lamas maas, nägu verine. Poisid otsisid kiiresti üles perearsti, kes kannatada saanud poisile esmaabi andis. Järgmisel päeval toimetati peavalu kurtnud noormees Kuressaare haiglasse ja tal tuvastati kolju põhimiku murd ning peaajupõrutus. Sellised vigastused on eluohtlikud.

Prokurör palus reedel kohtul noormees liiklusnõuete rikkumises, mille tulemusena on inimesele tekitatud raske tervisekahjustus, süüdi tunnistada ning mõista talle karistuseks ühe aasta ja kuue kuu pikkune vangistus. Juhile pannakse süüks ka seda, et ta ei veendunud enne sõidu alustamist selle ohutuses.

Prokuröri arvates ei ole siiski põhjendatud karistuse kandmine reaalselt, vaid noormehele võiks kohaldada katseaja. Vaidlusi tekitas ka see, kas Marten oli rooli istudes kaine, sest politseil ju joovet tuvastada ei olnud võimalik. Osa tunnistajaid ütlevad, et Marten tarvitas tol ööl alkoholi, kuid alkoholijoobes rooli istumist noormees ise eitab.

Kannatanu oma sõbra karistamist ei taotle. “Olin ise süüdi, et istusin,” ütles ta reedel kohtus, lisades, et samuti ei ole tal sõbra vastu materiaalseid nõudeid.

“Õnnelik õnnetus, kõik on elus,” ütles noormehe kaitsja, lisades, et kui noormehed tahavad ellu jääda, tuleb juhtimine ära õppida ja lõpetada naljategemine sõidukitega, sest see võib tuua raskeid tagajärgi. Kohus langetab otsuse mais.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 119 korda, sh täna 1)