Diktatuuri “võlud”: Lukašenkat võitnud treenerit ähvardas vallandamine

Selle nädala alguses saabus teade, et Valgevenes Žlobinski rajooni hokiklubi Metallurg nõukogu otsustas ennetähtaegselt lõpetada lepingu peatreener Jevgeni Lebedeviga, kel sel hooajal õnnestus meeskond viia Valgevene hokimeistrivõistlustel kolmandale kohale. Tõsi, veidi hiljem otsustasid võimud, et targem oleks siiski ajutiselt taganeda.

Info säärase skandaalse vallandamise kohta saabus esmaspäeva ennelõunal, vaid päev pärast seda, kui üks teine, peamiselt asjaarmastajatest koosnev hokimeeskond, mida samuti treenis Lebedev, võitis Valgevene presidendi Aleksandar Lukašenka võistkonda.

Žlobinski hokiklubi direktor Oleg Bogorad treeneri vallandamisteadet välisajakirjandusele ei kommenteerinud. Ta ütles vaid, et uue treeneri nimi tehakse teatavaks aprilli lõpus. Kuid juba teisipäeval levitati uut infot.

Ajakirjanduse surve

Kuna Valgevene treeneri eeldatav vallandamine tekitas rahvusvahelises ajakirjanduses paraja suurusjärguga skandaali, olid sealsed võimud ilmselt sunnitud taganema. Seda eriti praegu, mil president Lukašenka valmistub maikuu alguses toimuvaks Praha visiidiks. Tšehhi Vabariik on aga praegu Euroopa Liidu eesistujamaa.

Nimelt ilmus teisipäeval, 21. aprillil Žlobinski hokiklubi internetileheküljel “ametlik teadaanne”, mille oli allkirjastanud klubi direktor Bogorad.

Kritiseerinud teravalt peatreener Lebedevi tegevust, tegi Bogorad kokkuvõtte: “Mina kui klubi direktor ja nõukogu volitatud isik teatan ametlikult, et mingeid dokumente, mis kinnitaksid peatreeneri vallandamist, vormistatud ei ole, kuigi mulle teevad muret tema leppimatu iseloom ja soovimatus kuulata kriitilisi märkusi. Tööleping Jevgeni Lebedeviga kehtib 2010. aasta 30. juunini. Selle ajani jätkab ta ametikohustuste täitmist ja seda vaatamata ajakirjanduses tekkinud mürale.”

Peatreener Jevgeni Lebedev ise on pikemate kommentaaride andmisest hoidunud. “Tean vaid nii palju, et hokiklubi nõukogu otsustas minuga töölepingu lõpetada, mis aga oli selle otsuse motiiv, seda ma öelda ei oska,” ütles 49-aastane treener opositsioonilisele internetiväljaandele Charter 97 antud usutluses.

Ajakirjandus märgib, et Lebedevi ümber puhkenud skandaal tuli siiski suure üllatusena, eriti kui arvesse võtta, et tema juhitud meeskond täitis edukalt selleks hooajaks püstitatud eesmärgi – tulla riigisisesel hokiturniiril auhinnalisele kohale. Esimest korda kolmeaastase ajaloo jooksul tuli hokimeeskond Metallurg Valgevene meistrivõistlustel pronksmedalile. Lebedev on meeskonna peatreener selle asutamise hetkest, s.o 2006. aastast.

Jultunud võit

Kuid möödunud pühapäeval (19. aprillil) leidis aset sündmus, mis ilmselt skandaali valla päästiski. Nimelt võitis Jevgeni Lebedevi juhitav asjaarmastajatest koosnev hokimeeskond ühel turniiril võistkonda, mille koosseisus harrastas hokimängu ka Euroopa ainuke diktaator, president Lukašenka isiklikult. Võit saavutati skooriga 9 : 8 (4 : 3; 2 : 2; 3 : 3). Varem pole kellelgi sääraseks jultunud väljaastumiseks söakust jätkunud, tavaliselt on sportlased Lukašenkale alati teadlikult kaotanud: nii näiteks on talle suusarajal alla jäänud professionaalsed suusatajad ja hokiväljakul professionaalsed hokimängijad.

Ajalooline paralleel

Kogu selle tragikoomilise iseloomuga loo kokkuvõtteks võib öelda: tegemist on diktaatoritele omase absurdinaljaga. Kaugemast ajaloost meenub üks analoogiline juhtum – nimelt olevat Rooma imperaator Nero (valitses 54–68) parandamaks suhteid Kreekaga otsustanud osaleda 67. aasta olümpiamängudel.

Kuigi valitseja sportlik debüüt lõppes täieliku läbikukkumisega (hobuste võidusõidul pidi ta õnnetult kukkudes ääre-pealt koguni surma saama), kuulutati just Nero olümpiavõitjaks kõigil aladel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 12 korda, sh täna 1)