Saaremaa puuetega inimeste koja ansambel Viu sai 10-aastaseks

SPIK-i ansambel Viu tuli esimest korda kokku 15. aprillil 1999.
“Lihtsalt küsisin kõigi käest, kes puuetega inimeste kotta tulid, kas sa laulad, ja kes jaatavalt vastas, selle ka ansamblisse kutsusin,” meenutab ansambli asutaja Marju Saar naerdes.

Esimese koosseisu juhendaja ja pillimehe tööd tegi Riivo Saar vabatahtliku abistajana. Algul olid laulud lihtsad, neid õpiti kuulmise järgi, nooti luges ainult juhendaja. Nüüdseks on selgeks õpitud juba ligi 200 laulu. Ja et laulud on aja jooksul tunduvalt keerulisemaks muutunud, nõuavad ka lauljad juba ammu noote – “teise hääle täppe”, nagu neid naljatamisi nimetatakse.

Aastast 2000 on ansambli juhendaja Avo Levisto, kes aitab repertuaari otsida, teeb lauluseaded, õpetab laulud selgeks ning on asendamatu, oma tööd nautiv pillimees.

Praegu kuulub Viu koosseisu 10 lauljat, pillimehed Avo ja Riivo ning ansambli “isiklik” vabatahtlik helitehnik Taivo Parbus, kes aitas ka teha VIU 10. sünnipäevaks igale lauljale CD.

Marju Saare sõnul annab muusika positiivset energiat. Tänu muusikale on mitmed inimesed leidnud tee SPIK-i, põhjuse kodust välja tulla, uusi võimalusi eneseteostuseks. Viu eesmärk pole kunagi olnud ainult esinemas käia, vaid anda puudega inimestele võimalus koos muusikas olla, pakkuda neile rõõmu muusikaga tegelemisest.

Kui puudega inimesed, kelle igatsuseks on laulda või millega iganes tegeleda, võivad haiget saada, sest neid ei võeta teistega võrdsetena, siis kojas oleme kõik ühtmoodi väärtuslikud ja aitame üksteise unistusi teoks teha.

Viu pole pelgalt täiuslikkust taotlev muusikakollektiiv, palju olulisem on rõõm kooskäimisest ja muusikast. Mitte kõigil ansambli liikmeil pole puuet. Erinevatel põhjustel on inimesed tulnud ja jäänud, ilmselt tõmbavad hingesugulased üksteist lihtsalt ligi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)