Anseküla koolimaja ruumides avatakse teemaja

Anseküla koolihoones elav perekond ostab 50 000 krooniga samas majas asuva Salme vallale kuuluva korteri, et avada seal tulevikus teemaja.

Endise koolihoone elanik Ene Sepp ütles Oma Saarele, et plaan on avada seal lähiaastatel teemaja, kus pakutakse maarohuteed ja kohapeal tehtud küpsetisi. Nõudlus teemaja järele on ettevõtja sõnul turistide hulgas täiesti olemas, juba praegu käivad arvukad ringi sõitvad jalgratturid Seppade majapidamisest näiteks joogivett palumas.

Ettevõtjakursused läbinud Ene Sepp tunnistas, et mõte avada koolihoones teemaja tekkis tal 6–7 aastat tagasi Ansekülasse elama asudes, kui ta sai teada, et samas majas tegutses teemaja ka 19. sajandi lõpus.

Endises koolihoones asuvale valla korteriomandile pretendeeris ka Anseküla elanik Elve Lepik, kes soovib koos tütar Mari Lepiku ja teiste mõttekaaslastega asutada seltsi ja Sõrve pärimuskultuuri toa.

Eesmärk on tegeleda Anseküla ja Jämaja kihelkonna kunagise pärandkultuuri (laulud, mängud, kombed, kohanimed jne) kogumisega ja sõrvekeelse aabitsa koostamisega. “Et inimesed ei unustaks oma identiteeti ega unustaks sõrve keelt, mida veel kuigipalju räägitakse,” selgitas Elve Lepik.

Tema sõnul on pärandkultuuritoa idee autor Sõrve aabitsa koostamisega ametis olev Mari Lepik, kes lähemas tulevikus naaseb ka Saaremaale elama.

Salme vallavanem Kalmer Poopuu ütles, et ehkki korteriomand võõrandatakse perekond Sepale, on vald igati valmis toetama ka pärandkultuuri toa tegevust ja pakub neile välja ruumi vallamajas.
“Kes siis ikka oma piirkonna kultuuri toetab, kui mitte vald,” sõnas vallavanem, kelle sõnul seisab pool vallamaja praegu tühjana.

“Samas on loomisel ka kodulookamber ja plaanis on teha viikingimuuseum ning miks mitte neid kuidagi kokku siduda,” pakkus Kalmer Poopuu.

1989. aastal taasavatud Anseküla algkool töötas kuni 1998. aastani, pärast seda on seal tegutsenud Anseküla põllumeeste selts ja kohalik kunstiring, kuid viimastel aastatel on ühiskondlik tegevus hoones soikunud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 228 korda, sh täna 1)